Doba čtení:1 m, 1 s
Šanghaj: Foto: Imagio.cz

Dovoz uhlí do Číny loni poprvé za nejméně deset let klesl. Tamní celní úřad oznámil, že země loni dovezla 291,22 milionu tun. To je meziročně o zhruba  deset procent méně. V předchozích letech dovoz uhlí prudce rostl, a to dvouciferným tempem. Informovala o tom ČTK. Čína je největším světovým producentem a spotřebitelem uhlí.

„K ročnímu poklesu dovozu přispěl tlak vlády na energetické firmy, aby ve čtvrtém čtvrtletí snížily dovoz o zhruba 50 milionů tun,“ řekl agentuře Reuters analytik společnosti Everbright Futures Čang Siao-ťin. Ani ten ale kvůli zásahům vlády nečeká v letošním roce zlepšení dovozu.

Loňský pokles způsobil vysoký převis domácí nabídky, který přiměl Peking zavést řadu opatření na omezení dovozu. Čínský svaz uhelného průmyslu je pesimistický také ve výhledu poptávky na rok 2015. Ekonomika je podle něj pod tlakem kvůli slabému vývozu a poklesu investic do realit. Výhled ekonomiky tak zůstává slabý a na trhu s uhlím je přebytek.

V samotném prosinci ale dovoz uhlí do Číny ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o téměř třetinu a byl druhý nejvyšší za loňský rok. Růst domácích cen totiž přesvědčil koncové uživatele, aby zvýšili objednávky na levnější uhlí ze zahraničí.