Čína pokutovala špinavé elektrárny

20-yuan-pixabay com

Čína rozdala pokuty v celkové výši 328 milionů jüanů (1,2 miliardy korun). Foto: pixabay.com CC0

Čína vystavila pokutu provozovatelům 605 uhelných elektráren v celkové výši 328 milionů jüanů (1,2 miliardy korun) za porušení pravidel týkajících se životního prostředí a falšování dat k získání nároku na „zelené“ dotace.

Podle čínské Národní rozvojové a reformní komise (NDRC) se pokutované elektrárny provinily vypuštěním nadměrného množství znečišťujících látek jako oxidu siřičitého, oxidů dusíku a tuhých znečišťujících látek do ovzduší, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Číňané půjčí Polákům na nový uhelný důl
Z čínských uhelných elektráren budou jaderné

Dceřiná společnost čínského energetického gigantu Shenhua Group dostala pokutu 54,14 milionu jüanů (200 milionů korun) a elektrárna provozovaná společností China Guodian Corporation zaplatí 7,73 milionu jüanů (28,6 milionu korun), uvedla NDRC v prohlášení. Jedná se o první zveřejnění výše udělených pokut.

V roce 2014 Čína navýšila cenu, kterou platí za vyrobenou elektřinu elektrárnám vybaveným drahými technologiemi na snížení emisí znečišťujících látek, jako krok pro zlepšení kvality ovzduší. Například elektrárnám vybaveným zařízením pro odsíření platí o 15 jüanů (55,4 korun) více za vyrobenou MWh než je běžná cena.

Podle NDRC je odsiřovacími technologiemi vybaveno 99 procent uhelných elektráren, v roce 2010 to přitom bylo 83 procent. Zařízeními zabraňujícími úniku oxidu dusíku do atmosféry je nyní vybaveno 92 procent elektráren, což je téměř osminásobný nárůst oproti 12 procentům z roku 2010. Kvůli plnění stanovených limitů bylo v první polovině roku 2016 kontrolováno 759 elektráren. Čínská ministerstva plánují provádět další kontroly uhelných elektráren, aby se ujistila, že jsou dodržovány zásady ochrany životního prostředí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech