Doba čtení:2 m, 5 s
V Číně neustále roste těžba i spotřeba uhlí Foto: Pixabay.com

Po sérii smrtelných nehod se v Číně zpřísňují předpisy týkající se bezpečnosti těžby uhlí. Nařízení bylo schváleno na výkonném zasedání čínské Státní rady v prosinci loňského roku a bude zavedeno v květnu. Země zároveň zahajuje kampaň zaměřenou na bezpečnost a prevenci nehod v uhelných dolech. 

Huang Jinsheng, vedoucí Národního úřadu pro bezpečnost v dolech, uvedl, že těžba uhlí, tradičně vysoce rizikové odvětví, byla vždy prioritou pro úředníky odpovědné za bezpečnost výroby. Zdůraznil, že s tím, jak se země snaží o další socioekonomický rozvoj, se v uhelných dolech vyskytly nevyřešené problémy, jako je „nedostatečné provádění odpovědnosti za bezpečnost výroby, neúplné vyšetřování, laxní dohled nad riziky a skrytými nebezpečími a nedokonalý systém řízení“, napsal server global.chinadaily.com.

Frustrace narůstá: Západ emise omezuje, Čína zvyšuje

Nejnovější nařízení bylo formulováno na pozadí těchto skutečností, uvedl Huang Jinsheng s tím, že se jedná o základní předpis v oblasti bezpečnosti důlní výroby, který komplexně shrnuje výsledky bezpečnostní práce v této oblasti v posledních letech.

Přijetí nařízení pomůže dále realizovat primární odpovědnost důlních podniků v oblasti bezpečnosti výroby a dále posílit dohled a kontrolní odpovědnost,“ řekl.

V poslední době dochází v uhelných dolech po celé zemi k častým nehodám. V listopadu došlo k velkému výbuchu plynu v uhelném dole v provincii Heilongjiang. Následující měsíc došlo v Heilongjiangu k nehodě podzemního důlního vozíku v jiném dole. Společné nehody si vyžádaly 23 mrtvých a 13 zraněných. Rovněž minulý měsíc došlo k dalšímu výbuchu v uhelném dole v provincii Che-nan, který si vyžádal 16 obětí.

Čínská fotovoltaická past na EU sklapla. Otevře ji jediný klíč

Některé místní samosprávy povolily provoz dolů bez bezpečnostních záruk, aby zajistily těžbu a dodávky uhlí. Podle jiného vysokého úředníka báňského dozoru některé místní samosprávy „přivírají oči“ nad nelegálními aktivitami v uhelných dolech v rámci své jurisdikce a „dokonce poskytují ochranu“.

Podle hlavního národního regulátora důlní výroby nařízení jasně stanoví, že výroba v uhelných dolech by měla upřednostňovat životy a majetek lidí a dodržovat zásadu „bezpečnost především“. Nařízení vyžaduje, aby důlní podniky pravidelně prováděly bezpečnostní kontroly svých dolů, což je poprvé, kdy je vztah mezi důlními podniky a doly výslovně definován ve správních předpisech. Nařízení také výslovně požaduje, aby vlády na úrovni okresů a výše dohlížely na uhelné důlní podniky a prováděly v nich kontroly, zejména na pracovištích první linie výroby, uvedl Huang a zdůraznil, že se tím zvyšuje odpovědnost vládních úředníků.

 

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa