Doba čtení:1 m, 13 s
Čína je zdaleka největším světovým producentem uhlí. Foto: wikipedia.org

Čína v roce 2018 zvýšila objem těžby uhlí o 194 milionů tun. Celkově se tak loni v zemi vytěžilo 3,53 miliardy tun. Do těchto čísel navíc nebylo zahrnuto 1,03 miliardy tun ročně schválené uhelné kapacity ve výstavbě a 370 milionů tun ročně v rámci zkušebního provozu.

Objem těžby v Číně se zvýšil i přesto, že země avizovala odstranění přebytečné kapacity v odvětví a snížení spotřeby fosilních paliv. V loňském roce sice ubylo čínských uhelných dolů, z 3 907 na 3373, avšak čínský Národní úřad pro energetiku od začátku roku 2019 schválil dalších sedm projektů těžby uhlí s kombinovanou kapacitou 22,5 milionu tun ročně, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
Čína tlačí Huawei i odmítáním uhlí
Čína chce poslat solární panely do kosmu

Rostoucí objem těžby uhlí signalizuje, že v zemi zřejmě nedojde k avizovanému snížení podílu uhlí na celkové spotřebě energie, a že Čína nebude schopna dodržet svůj závazek omezit emise uhlíku do roku 2030.

Čína je zdaleka největším světovým producentem uhlí. Více než 47 procent světové produkce uhlí pochází právě z asijské velmoci. Země je zároveň také největším světovým spotřebitelem uhlí. V roce 2017 dovezla 271 milionů tun uhlí, což z ní dělá také největšího světového dovozce uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků