Čína tlačí Huawei i odmítáním uhlí

Doba čtení:1 m, 45 s

Když čínské obstrukce v přístavu Dalian začaly, mělo to vliv i na pokles kurzu australského dolaru. Foto-wikipedia

Nejlidnatější země na světě dělá obstrukce dodávkám australského uhlí. Tvrdí, že jde o ekologii, ale podle pozorovatelů jde o politiku. 

Čína ukázala Austrálii svaly a omezila import jejího uhlí. „Vyvíjejí na nás a Nový Zéland tlak kvůli našim postojům ohledně společnosti Huawei,“ řekl Malcolm Davis, senior analytik australského Institutu pro strategickou politiku v Canberře (zde). Telekomunikační společnost Huawei za bezpečnostní riziko přitom označily také USA, Kanada i Česká republika.

Čtěte také:
Australský důl bude s Číňany provozovat Glencore
Austrálie s uhlím počítá

Čína je při tom největším dovozcem uhlí na světě (271 milionů tun v roce 2017, zde). Jenže ani obrovská potřeba uhlí v nejlidnatější zemi světa nijak nebrání její vládě v tom, aby dělala obstrukce australským uhelným dodávkám. V únoru se tak zastavil odběr uhlí v severočínském přístavu Dalian (Ta-lien, zde, jeho součástí je přístav Port Arthur), přes který proudí dvě procenta tohoto australského exportu.

Podle spekulací, jež obstrukce provázejí, jde nejen o čínskou reakci na to, že Austrálie odmítla technologii Huawey pro své sítě páté generace. Protinožci totiž uzavřeli s USA dohodu o stavbě základny v Papuy-Nové Guinei, což komentátoři ve světě považují za přímou reakci na čínskou expanzi v prostoru jižního Tichého oceánu.

Australské koksovatelné uhlí je tak sice důležité pro čínské oceláře, australské uhlí potřebuje i tamní energetika, ale pro čínskou vládu je nyní důležitější Huawei. Mimochodem, největší producent skleníkových plynů a dalších fosilních emisí na světě svoje obstrukce vůči australskému uhlí vysvětluje ekologickými důvody.

Přestože jde o hrozbu, v jejíž naplnění věří ve světě málokdo, nemůže ji Austrálie ignorovat. Čína je totiž druhým největším odběratelem jejího uhlí, které spolu s železnou rudou představuje páteř exportu. Čína je zároveň s velkým náskokem největším obchodním partnerem Austrálie, když odebírá víc zboží, než následující čtyři země v žebříčku dohromady (Japonsko, Jižní Korea, USA a Indie, tabulka zde).

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků