Čína zrušila výstavbu 15 uhelných elektráren

Čína_náměstí_Nebesského klidu - Foto: morgueFile.com

Uhlí má na celkové produkci elektřiny v Číně podíl kolem 70 procent. Foto: morgueFile.com

Čínský Národní energetický úřad (NEA) zrušil 15 projektů na uhelné elektrárny o celkové kapacitě 12,4 milionu kilowattů. Uvedla to dnes státní tisková agentura Nová Čína. Rozhodnutí je součástí státní kampaně omezit používání uhlí pro výrobu elektřiny.

Státní tisková agentura Nová Čína agentura uvedla, že 15 zrušených projektů nesplnilo kvalifikační podmínky, žádné bližší informace ale neposkytla. Úřad NEA už začátkem roku vydal rozhodnutí, že provincie s přebytkem dodávek elektřiny musejí zrušit či odložit schvalování a výstavbu určitého počtu uhelných elektráren přesunout na později.

Čtěte také:
Čínští horníci vyhráli odškodné za nucené práce
Čína: 100 miliard na útlum uhlí a oceli

Čína je největším producentem skleníkových plynů na světě. Zavázala se ale, že její emise dosáhnout vrcholu kolem roku 2030, připomíná agentura Reuters.

Země je i největším trhem elektřiny na světě. Uhlí má přitom na celkové produkci elektřiny v zemi podíl kolem 70 procent. Spotřeba elektřiny se ale v posledních letech kvůli ochlazení růstu ekonomiky zvyšovala pomaleji a snížilo se i využití uhelných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti