Čína zvedá cenu uhlí ode dna

Čína_náměstí_Nebesského klidu - Foto: morgueFile.com

I při aktuálních redukcích Čína zůstává daleko největším producentem uhlí na světě. Foto: morgueFile.com

Propad ceny uhlí, který započal v roce 2011, se zastavil paradoxně kvůli čínské uhelné dietě. Tu letos v únoru čínská vláda naordinovala jak uhelným dolům, tak novým projektům na výstavbu tepelných elektráren. V jejím důsledku čínská produkce uhlí klesla v první pololetí o desetinu. Uhlí však potřebují nejen elektrárny, ale také mamutí čínští oceláři.

Čína vyrábí neuvěřitelnou polovinu celosvětové produkce oceli. Redukce objemu vytěženého domácího uhlí proto povzbudila poptávku po zámořském importu, především z Austrálie. Cena termálního uhlí díky ní letos stoupla o třetinu na 67 dolarů za metrický cent. Koksárenské uhlí je na tom ještě lépe – aktuálně se prodává za 105 dolarů, což je nejvyšší cena za posledních 17 měsíců. Přesto jsou nynější hodnoty jen stínem maxim z roku 2008, kdy cena uhlí pro metalurgii v důsledku záplav v Austrálii vyskočila na 300 dolarů a elektrárenské uhlí se prodávalo za 195 dolarů.

Čtěte také:
Čínští horníci vyhráli odškodné za nucené práce
Čína: 100 miliard na útlum uhlí a oceli

Komoditní expert Daniel Hynes ze sydneyské společnosti Australia & New Zealand Banking v rozhovoru pro portál Mining Weekly zdůraznil, že současný vývoj není jen dočasným výkyvem: „Ceny nejspíš zůstanou na současných hladinách, případně ještě porostou, pokud se poroste i dovoz. Makroekonomická data ukazují, že poptávka po termálním uhlí zůstane stabilní.

Společnost Citigroup navíc předpovídá, že dřívější přebytek uhlí na čínském trhu se v roce 2017 změní na nedostatek. K naplnění tohoto trendu přispívá i Čínská národní a reformní komise, podle níž je tempo omezování těžby uhlí příliš pomalé. Za prvních sedm měsíců letoška dosáhlo pouze 38 procent ročního cíle. Podle Mining Weekly mohou právě rostoucí ceny přimět čínskou vládu, aby své redukční plány v uhelném sektoru do roku 2020 zmírnila.

Mohlo by vás zajímat:
Čína propustí přes milion horníků
Čína v roce 2016 uzavře přes tisíc dolů
Sto tisíc čínských horníků jde na dlažbu