Číňané urychlují pákistánský uhelný projekt

Thár Blok-1 je integrovaný projekt těžby uhlí a elektráren, který se rozkládá na ploše více než 9 tisíc čtverečných kilometrů v Thárské poušti. Foto: FB Dveloping Pakistan

Čínská společnost Shanghai Electric urychluje výstavbu integrovaného projektu těžby uhlí a elektrárny Thár Blok-1. Firma plánuje do Pákistánu vyslat stovky odborníků, aby pomohli při budování tohoto nejvýznamnějšího energetického projektu v Čínsko-pákistánském ekonomickém koridoru (CPEC).

Výstavba projektu byla přerušena kvůli omezenému cestování v důsledku pandemie, protože pracovníci se nemohli dostat do země, což vedlo k nedostatku pracovních sil na staveništi a k celkovému zpomalení výstavby. Podobným problémům čelí stavební projekty v Dubaji a Pančevu.

Čtěte také:
Oracle Power pomůže těžit uhlí v Pakistánu
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

S pomocí šanghajských úřadů firma Shanghai Electric, ve spolupráci s leteckou společností Air China, dohodla vypravení několika charterových letů, které na místo přepraví tisíce techniků a manažerů za účelem urychlení výstavby všech tří hlavních projektů. Všechny lety se uskuteční za přísných bezpečnostních opatření tak, aby byla po celou cestu zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví pracovníků. Na místo již byla dopravena také první část materiálu o hmotnosti více než 4 tuny, včetně osobních ochranných prostředků, předmětů denní potřeby, kancelářského vybavení a léčiv.

Thár Blok-1 je integrovaný projekt těžby uhlí a elektráren, který se rozkládá na ploše více než 9 tisíc čtverečných kilometrů v Thárské poušti. Předpokládá se, že po dokončení projektu dosáhne celková roční těžba uhlí objemu 7,8 miliónů tun a dvě uhelné elektrárny o výkonu celkem 660 MW zajistí spolehlivé dodávky cenově dostupné elektrické energie pro 4 milióny pákistánských domácností.

„Dokončení integrovaného projektu těžby uhlí a uhelných elektráren Thár Block-1 je prioritou jak pro iniciativu „hedvábné stezky“, tak pro celý Čínsko-pákistánský ekonomický koridor (CPEC). Tento projekt zásadním způsobem pomůže při rozvoji pákistánského energetického průmyslu. Nicméně COVID-19 zásadním způsobem narušil stavební práce,“ řekl Song Zaile, výkonný ředitel společnosti Thar Coal Block-1 Power Generation Company (PVT) Ltd (pobočka společnosti Shanghai Electric v Pákistánu).

„Abychom se s těmito problémy mohli vypořádat, snažíme se na mnoha frontách dohnat zpoždění způsobené touto globální pandemií a současně zavádíme přísná bezpečností opatření tak, abychom zabránili šíření viru na pracovišti,“ dodal Song Zaile.