Co přinese zamítnutí pohledávky Citibank?

glosa-iuhli-800x600Zamítnutí pohledávky 10,5 miliardy korun v insolvenčním řízení OKD by pro budoucnost firmy mohlo být dobrou zprávou, ale tak jednoduché to není.

Zpráva o zamítnutí pohledávek uplatňovaných americkou bankou Citibank v insolvenčním řízení OKD může být pro firmu dobrou zprávou, a to hned ze tří důvodů.

Za prvé by podstatně kleslo zadlužení OKD, které je předtím stáhlo pod vodu do současné situace. Citibank nárokovala pohledávky v celkové výši zhruba 10,5 miliard korun.

Čtěte také:
Insolvenční správce odmítl i další pohledávky
Louda neuznal obří pohledávku

Za druhé by se mohla výrazně zvýšit ochota velkých českých soukromých investorů z oboru vstoupit finančně do restrukturalizace OKD. Nejen že by dluhová zátěž OKD byla nižší, ale odpadly by i komplikace spojované se zahraničními „ad hoc“ věřiteli.

Za třetí, tím, že by odpadl největší věřitel, posunul by se český stát na přední místo. To by mělo platit i po čerstvé zprávě, že insolvenční správce neuznal rovněž poslední a největší sumu pohledávek nárokovaných ministerstvem průmyslu a obchodu v celkovém objemu 1,888 miliardy korun.

Jestliže ke konci června nárokovaly státní instituce (nebo státem vlastněné podniky) podle našich kalkulací dohromady něco málo přes 170 milionů korun, nyní, i bez zmíněného balíku pohledávek MPO, uplatňují pohledávky celkově za 434 milionů korun. To je vyrovnané postavení vedle firmy AWT, která po OKD požaduje zhruba 460 milionů korun a měla by být největším věřitelem OKD po zamítnutí pohledávek Citibank.

Vzrůstající angažovanost českého státu v porovnání s ostatními věřiteli by se mohla stát pádnějším a snáze obhajitelným argumentem pro případnou další státní pomoc OKD.

Dalo by se tedy říci, že pro OKD vysvitla nemalá naděje na dosažení souhlasu věřitelů (schůzka se bude konat začátkem srpna) a na schválení a zdárné nastartování restrukturalizace. Nebylo by však dobré radovat se příliš. Mohlo by to být totiž ještě brzy.

Zamítnutí pohledávek Citibank se může zakládat dílem na formálních nedostatcích, které by se asi daly odstranit, pokud to lze odtud zvenku celého procesu dostatečně posoudit.

Pohledávka Citibank je spojena s dluhopisy NWR, mateřské společnosti OKD, z roku 2014. Emise těchto dluhopisů byla součástí tehdejší restrukturalizace NWR a lze předpokládat, že jejich podmínky včetně deklarovaných záruk byly londýnským soudem, který insolvenci NWR řešil, dostatečně studovány a vzaty v úvahu. I chybějící doklad o přijetí záruky ze strany OKD by se zde třeba mohl najít; ale to jen spekulujeme.

Dodejme pak, že britské a americké fondy ze skupiny AHG se nevzdávají a během července přihlásily další pohledávky v celkovém objemu blížícímu se čtvrt miliardě korun. Bitva o peníze a o další existenci OKD tedy stále trvá a srpen bude v tomto ohledu patrně významným dějstvím.

Mohlo by vás zajímat:
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
Běloruský gigant BelAZ 75710
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů