Doba čtení:1 m, 9 s
Přenosová soustava: Foto: ČEPS

Česko v energetice čeká sociální problém. Ještě nějakou dobu totiž zůstanou čtyři miliony lidí v panelových domech, které jen velmi těžko budou energeticky nezávislé. Jiní naopak mají možnost být ve svých domech energeticky soběstační. Na semináři Energetická bezpečnost Evropy to řekl zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Během několika let se podle něj může stát, že společnost bude úplně rozdělená. Jak tomu zabránit Bartuška neví. Řešením by byl první větší blackout. Je to velmi reálná možnost, která se může přihodit. „A nechtěl bych úplně žít v Praze v okamžiku, kdy bude Jižní Město potmě, ale baráčky okolo budou svítit. To možná nebude úplně veselá chvilka ve městě,“ poznamenal.

Spousta lidí už dnes cestu energetické soběstačnosti volí. Mohou si udělat energetický ostrov, solární panel na střechu, nějakou baterku dovnitř, biotermální vytápění, kotel, solární kolektor, a mít v zásadě soběstačnou energetiku.

Bartuška zmínil různé energetické výstavky, na nichž firmy za pouhých 450.000 Kč nabízejí energeticky autonomní dům. „Zkuste s tím ale zajet do Bruntálu, a říct, že za pouhých 450.000 korun budete nezávislí, možná už nebudete potřebovat jízdenku zpátky. Každopádně ta možnost už dnes existuje,“ dodal.

Bartuška je zvláštním zmocněncem ministerstva zahraničních věcí ČR pro energetickou bezpečnost od roku 2006. Jeho portfolio zahrnuje spektrum témat od dodávek ropy a plynu po energetickou strategii.