Doba čtení:1 m, 15 s
Cvičný útok se uskutečnil se přímo na jedné z rozvoden přenosové soustavy. Foto: ČEZ

Dosud největší cvičení provozovatele elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) prověřilo, jak by energetici zvládli kybernetický útok. Uskutečnilo se přímo na jedné z rozvoden přenosové soustavy. Účastníci byli rozděleni do šesti týmů, přičemž každý tým představoval samostatný krizový štáb.

Pravděpodobnost kybernetického útoku v posledních letech roste, metody útočníků jsou čím dál tím sofistikovanější. Společnost ČEPS chce být na tyto hrozby připravena,“ řekl předseda představenstva firmy Martin Durčák. „Výměna zkušeností a informací mezi partnery patří k naprostým základům kybernetické bezpečnosti a se společností ČEPS se nám to dlouhodobě daří,“ doplnil ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Čtěte také:
Média informují o energetice zkresleně
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Vedoucí oddělení komunikace NÚKIB Jiří Táborský v polovině dubna uvedl, že úřad varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči ČR včetně kybernetické špionáže. NÚKIB zprávu vydal několik dní poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že existuje důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby.

Úřad své varování nedal přímo do souvislosti s informacemi o pozadí výbuchu, uvedl však, že „současné vnitrostátní i mezinárodní dění může vést k vyššímu počtu kybernetických útoků proti České republice“. „Mezi subjekty, u kterých existuje vyšší pravděpodobnost, že budou čelit kybernetickému útoku, patří zejména vládní instituce, ozbrojené síly a firmy v sektoru energetiky a průmyslu,“ uvedl NÚKIB.