Další problém při hledání místa pro jaderné úložiště

Do hlubinného úložiště má být ukládán i jaderný odpad z Temelína. Foto: ČEZ

Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministra životního prostředí ve věci platnosti průzkumných území pro geologické práce při vyhledávání místa hlubinného úložiště jaderného odpadu v lokalitách Horka a Kraví hora.

Žalobu týkající se průzkumného území Čihadlo naopak jiný senát téhož soudu zamítl. Sdělili to zástupci Platformy proti hlubinnému úložišti. Obce a spolky sdružené v platformě postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují.

Čtěte také:
Expert ČSSD: Poslanci energetice nerozumí
Šnobr: Vedení ČEZ poškozuje akcionáře

Platforma uvedla, že na rozhodnutí od roku 2015 čekají žaloby proti stanovení ještě dalších čtyř průzkumných území Březový potok, Čertovka, Hrádek a Magdaléna. Celkem žalobu proti rozhodnutí ministra životního prostředí podalo 18 obcí a šest spolků, dodaly.

Zrušení platnosti průzkumného území na dvou lokalitách vnáší další problém do problematiky vyhledávání vhodného místa pro hlubinné úložiště. Používat takto získaná data při výběru by nebylo fér. Už roky říkáme, že je nutné nejprve jasně dohodnout pravidla a pak vést transparentní proces hledání. Neděje se ani jedno,” uvedl Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na začátku února stáhla svoje žádosti o prodloužení doby platnosti průzkumných území pro hledání úložiště. Mluvčí správy Nikol Novotná tehdy ČTK řekla, že úřad doufá, že tento krok přispěje ke zklidnění atmosféry kolem výběru lokality úložiště. „V žádném případě se tímto krokem nemění postup, nezastavuje proces hodnocení jednotlivých lokalit. Ten i nadále pokračuje s cílem zúžit současný seznam kandidátních lokalit ještě v letošním roce na čtyři a v delším časovém horizontu na dvě,” podotkla.

Mezi zvažované lokality pro stavbu úložiště patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Čtyři lokality mají letos postoupit do užšího výběru, finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025. Nynější vláda v demisi v programovém prohlášení uvedla, že výstavbu úložiště zajistí.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.

Podle zástupců Platformy proti jadernému úložišti v Česku chybí veřejná diskuse o nakládání s vyhořelým palivem. Koncepce, která ho řeší, podle nich neobsahuje řádně zpracované jiné varianty, jako je dlouhodobé skladování nebo technologické přepracování. Platforma sdružuje 12 spolků a 23 obcí, které leží poblíž lokalit zvažovaných pro úložiště vyhořelého paliva.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly