Další solární podvod na obzoru

Soláry sk wikipadia org

Díky podvodům zinkasovali zřejmě solární baroni neoprávněně miliardy korun. Foto: wikipedia.org

Znalec našel chyby v revizní zprávě, díky níž dostala licenci nedostavěná solární elektrárna v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Revizní technik a firma Sunpema Energy, která elektrárnu nechala postavit, a následně inkasovala desítky milionů ze státní podpory, čelí obžalobě z podvodu.

Znalec to uvedl ve výpovědi u brněnského krajského soudu. Technikovi Marku Minaříkovi hrozí za podvod se škodou velkého rozsahu až deset let vězení. Soud bude pokračovat na konci listopadu.

Čtěte také:
Bez veřejné podpory přestávají OZE investory zajímat
Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou

Minařík podle obžaloby v listopadu 2009 zhotovil pro elektrárnu revizní zprávu, kde popsal, že elektrárna je kompletně hotová. Na základě této zprávy elektrárna o měsíc později dostala od Energetického regulačního úřadu licenci na provoz. Podle obžaloby ale v době vystavení zprávy elektrárna ještě neměla nainstalované ani fotovoltaické panely. Znalec Milan Tomeš uvedl, že revizní zpráva obsahovala chyby a neměla být nazvána jako výchozí.

Sunpema Energy po získání licence podle obžaloby neoprávněně inkasovala od firmy ČEZ Distribuce 55,3 milionu korun. Hypotetická škoda by podle spisu mohla do roku 2030, do kdy se počítá se životností elektrárny, dosáhnout až 350 milionů korun.

Minařík u soudu již dříve vypověděl, že vystavil jen dílčí revizní zprávu a netušil, že ji dodavatelská firma použije pro získání licence. „Ve zprávě jsem nepopisoval skutečný stav, ale to, jak to má vypadat podle projektové dokumentace,” uvedl. Tvrdí, že nekontroloval funkčnost ani kompletnost elektrárny, a popřel, že by svou zprávou chtěl někoho uvést v omyl.

Podle znalce v oboru energetiky Tomeše je skutečně možné vypracovat pouze dílčí revizní zprávu. Ale jak řekl, musela by tak být i nazvaná. „Jde revidovat jednotlivé části, ale nelze to vydávat za výchozí revizi,” uvedl Tomeš. Podle znalce obsahovala zpráva i chyby. Znalec dnes také poprvé viděl fotky nedostavěné elektrárny pořízené v prosinci 2009. Na dokumentech podle něj nejsou vidět žádné rozvody elektroinstalace, přestože ta byla do revize zahrnuta.

Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval