
Mají hluboko do kapsy nebo neumějí hospodařit s penězi, které nezbývají na zaplacení obědů ve školní jídelně. Jejich hladové děti kvůli tomu čekají na spolužáky, až se v jídelně najedí a společně odkráčejí do družiny, kde s prázdným žaludkem tráví další hodiny. Přesněji trávily. Díky přístupu vedení školy v Moravském Berouně, která se s pomocí neziskovky a místních podnikatelů postarala o to, aby dvě desítky školáků nehladověly.
„Takto podporovaných máme aktuálně 24 dětí. Spolupracujeme s nadací Women for Women, před tím jsme měli prostředky od místních sponzorů, tedy firem z Moravského Berouna,“ uvedla Sylva Nerudová, ředitelka ZŠ Moravský Beroun.
Čtěte také:
Tykač věnoval Oxfordu desítky milionů
Zahraniční studenty uchvátilo Uhelné safari
Jde o děti ze sociálně znevýhodněných rodin, kde jsou rodiče dlouhodobě nemocní, přišli o práci a nemohou ji sehnat navzdory tomu, že je konjunktura a ekonomice se daří. Anebo také maminky samoživitelky. Z pohledu kolektivu školní třídy je vše anonymní, spolužáci netuší, kdo má oběd takto dotovaný, napsal Olomoucký deník.
Stejně tak moravskoberounské firmy, které peníze posílaly, si přály zůstat v anonymitě. „V jídelně vidíme, jak si tyto děti váží dobrého oběda a všechno pěkně sní. Dříve, a byli mezi nimi i prvňáčci, měly jen svačinku a čekaly, až se spolužáci naobědvají a půjdou do školní družiny. Tam byly do čtyř hodin hladové. Z fungující podpory těchto dětí máme obrovskou radost,“ hodnotila ředitelka Nerudová. Škola spolupracuje se sociálkou a situaci dětí, na které rodiče dostávají dávky, řeší s úředníky. Vyžaduje potvrzení, že rodina je v hmotné nouzi. „Rodiče dostávají peníze na děti a chceme, aby o ně bylo postaráno, když škola zajistí obědy, aby se rodiče starali, co nejlépe umí. A skutečně začínají spolupracovat, přispívají na školní pomůcky, věnují se docházce,“ popisovala Nerudová.
Rodiče se musí snažit
Pravidla poskytování podpory na školní obědy přímo vyžadují spolupráci rodičů. Nejenže nesmí utrácet dávky za alkohol a hrací automaty, ale mají povinnost včas odhlásit dítě v jídelně, pokud nepřijde do školy.
Pokud se rodiče nesnaží, dítě škola vyškrtne. „I to se už stalo. Rodiče zkrátka musejí spolupracovat. Zároveň není možné, aby obědy končily v koši,“ dodala. Ředitelka vloni kvůli podpoře obědů oslovila berounské firmy. Podnikatelům vysvětlovala situaci dětí z chudých rodin, které sedí ve školní lavici o hladu. Zapojil se i školní psycholog.
Odezva byla obrovská. „Byli nesmírně vstřícní a ochotně poskytli finanční prostředky,“ chválila podnikatele, majitele menších firem ve městě. Náklady na jeden měsíc školních obědů pro jednoho žáka v Olomouckém kraji podle informací WOMEN FOR WOMEN vycházejí na zhruba 500 korun. Kdo by chtěl přispět na obědy chudým dětem, může poslat peníze na transparentní účet. Více informací je k dispozici na webu www.obedyprodeti.cz.
Obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN poskytuje praktickou pomoc ženám s dětmi, které se ocitly v tíživé situaci. Součástí pomoci je i poskytnutí možnosti bydlení a zaplacení školních obědů pro děti, jejichž matky si to nemohou dovolit. WOMEN FOR WOMEN je charitativním projektem Ivany a Pavla Tykačových.
Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme