Dienstl: Zavedení limitů bylo správné

Foto: Oldřich Hájek

Zavedení limitů těžby hnědého uhlí v roce 1991 vládou Petra Pitharta bylo správné. Nebyl zákon o ochraně životního prostředí. Chybělo posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Řekl to spolumajitel těžařské firmy Severní energetická Jan Dienstl při setkání prezidenta Miloše Zemana s horníky z lomu ČSA. Kraj byl podle něj zdevastovaný, zničený. Největším problémem bylo životní prostředí.

Dienstl uvedl, že po 25 letech je kraj nádherný. Hory se uzdravily. Největší problém regionu ale je, že nemá budoucnost. Lidé nevidí dál než na jeden rok, dva roky nebo pět let. „Oni by chtěli, protože nejsou v politice. Oni tady žijí, vychovávají děti. Chtějí vidět kousek dál. A to dál jim vlastně všechny vlády berou. Neprolomíme limity. Zavřeme průmysl, zavřeme doly, zavřeme následné věci, které jsou,“ dodal.

Poznamenal, že před pěti lety vnímal slovo „limity“ jako sprosté slovo. Dnes se o problému racionálně debatuje. I dnešní návštěva prezidenta je obrovský posun. „Před pěti lety bychom si vůbec neuměli představit, že by sem někdo přijel a uznal lidi, kteří tady žijou tím, že se přijede podívat, a řekne jim svůj názor,“ řekl manažer. Dodal, že přijel premiér úřednické vlády Jiří Rusnok, přijeli ministři. Pozval současnou vládu, ať se na lom ČSA přijede podívat.

Dienstl upozornil na to, co o Mostecku říkají zelení. Že je to kraj špinavý, hnusný, kde se nedá bydlet. To podle něj není pravda. Kraj je nádherný, nemá problémy s ekologií, ale s budoucností. „My nepotřebujeme pomoc. My nechceme dotace. My nepotřebujeme státní zásahy. Nechte nás bejt. Dovolte nám těžit. Dovolte nám vyrábět průmyslové o ostatní věci, na které jsme zvyklí. Našim lidem tady nevadí těžba, ale vadí jim, že z ní nic nemají. Všechno se vysaje do Prahy,” řekl horníkům a prezidentovi Dienstl.

Severní energetická, původně Litvínovská uhelná, se v roce 2013 vyčlenila ze skupiny Czech Coal, od společnosti ČEZ a.s. převzala Elektrárnu Chvaletice a stala se novým samostatným subjektem na energetickém trhu. Pro těžební společnost aktuálně pracuje 950 zaměstnanců. Dalších téměř šest stovek lidí skupina zaměstnává v Elektrárně Chvaletice a na dole Centrum, několik desítek lidí pak v ostatních dceřiných firmách.

Společnost těží uhlí v lomu ČSA, další těžba v lokalitě je ale omezena usnesením vlády o těžebních limitech z roku 1991. Za těmito limity se dále nachází 750 milionů tun hnědého uhlí s nejvyšší výhřevností v ČR. Lom ČSA disponuje vysoce výhřevným uhlím, které je technologicky vhodnější do tepláren.