Díky uhlí pěkně od podlahy

Městské divadlo v Mostě. Foto: divadlo.cz

Městské divadlo v Mostě, které letos slaví třicet let od svého založení, má i díky podpoře těžební společnosti Vršanská uhelná novou dřevěnou podlahu. Budova divadla se během letošních divadelních prázdnin dočkala i dalších rekonstrukcí.

„Jednou z nejnáročnějších je celková rekonstrukce jeviště. Než dostane nový černý koberec, přijde na řadu úprava dřevěné podlahy, která se zbrousí, srovná a repasuje. Kompletní opravu provede firma Altryss a bude financována z darů Vršanské uhelné společnosti a mosteckého magistrátu v celkové hodnotě necelého milionu korun,“ sdělil serveru iUHLI.cz jednatel mosteckého Městského divadla Václav Hofmann.

Dodal, že peníze od těžařů budou použity na provoz divadla tak, jak bylo ve zpracovaném a předloženém projektu uvedeno. „Znamená to ve skutečnosti, že finanční pomoc od těžařů předaná nám prostřednictvím projektu města Mostu ve výši 1,05 milionu korun, nám umožnila profinancovat opravu jeviště a chladicí věže klimatizace,“ uvedl Hofmann.

Čtěte také: Mostecko dostává od těžařů desítky milionů ročně

Další neodkladnou opravou je rekonstrukce motorových tahů jeviště, společností Gradior z Brna, za 1,7 milionu korun. Poslední úpravy čeká podlaha ve zkušebně divadla, kde se připravuje broušení stávajících parket a praktikáblů.

Divadlo bylo otevřeno 8. listopadu 1985. Budovu navrhl Ivo Klimeš a postavila ji slovenská firma Chemkostav Humenné. Největším subdodavatelem a dodavatelem divadelní techniky byly polské firmy Spelwar Gdaňsk a ZUT Warszawa.

V blízké budoucnosti se nevyhne rekonstrukci ani Divadlo rozmanitostí. Po provedeném energetickém auditu, je v plánu zateplení a výměna oken, včetně nových sedadel pro diváky.

O divadelnictví na Mostecku existuje první písemná zpráva z roku 1681, ve kterém zástupce ředitele divadla potvrzuje převzetí peněz, pro uskutečnění představení artistů a kejklířů, které se konalo na bývalém předměstí Václavice.

Mohlo by vás zajímat:
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum
Hory a doly objektivem fotografa
Rekultivace pomáhají obrazu Mostecka