Doba čtení:1 m, 22 s
Elektrárna Matarbari, která se skládá ze dvou bloků o výkonu 600 MW, zastavila provoz 31. října kvůli nedostatku uhlí. Foto: wikipedia.org

Do bangladéšské uhelné elektrárny Matarbari dorazila loď plující pod panamskou vlajkou, která přivezla 70 000 tun uhlí z Indonésie. Očekává se, že dodávka umožní elektrárně po měsíční odstávce obnovit od 1. prosince výrobu elektřiny.

SaifurRahman, hlavní inženýr společnosti CoalPowerGenerationCompany, potvrdil, že vykládka uhlí z lodi byla zahájena.

„Jedná se o první zásilku uhlí dovezenou společností Meghna Group. Díky této dodávce se očekává, že dva bloky elektrárny o výkonu 1 200 MW obnoví výrobu v neděli,“ uvedl pro server tbsnews.net

Elektrárna, která se skládá ze dvou bloků, z nichž každý vyrábí 600 MW, zastavila provoz 31. října kvůli nedostatku uhlí.

Peabody zaplatí za australské doly skoro 4 miliardy dolarů

Již dříve byla uzavřena smlouva s japonskou společností Sumitomo Corporation na dodávku uhlí pro uvedení elektrárny do provozu. Tato smlouva však skončila v srpnu.

Dozorčí inženýr elektrárny Manowar Hossain Majumder poznamenal, že původní dohoda se společností Sumitomo umožňovala dovoz 2 205 000 tun uhlí pro uvedení elektrárny do provozu.

První blok elektrárny začal fungovat v červenci 2023, druhý blok byl uveden do provozu v prosinci 2023.  Zdroje serveru prozradily, že ačkoli bylo vypsáno mezinárodní výběrové řízení na tříleté dodávky uhlí, ředitel projektu Abul Kalam Azad tento proces o 10 měsíců zdržel, aby údajně zvýhodnil konsorcium Unique Cement skupiny Meghna.

Následně stížnosti na nesrovnalosti vedly v červenci k nařízení Nejvyššího soudu, který uvalil šestiměsíční embargo na dovoz uhlí. Navzdory těmto problémům byly nyní všechny procesy dokončeny, což umožnilo současnou dodávku uhlí.