Doba čtení:1 m, 26 s
Zámek Jezeří. Foto: Oldřich Hájek

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se v pátek 27. března ze zámku Jezeří podívá na lom ČSA. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. V oficiální tiskové zprávě ministerstvo nejdříve uvedlo, že Brabec navštíví také přímo lom ČSA, kde těží Severní energetická. Jeho mluvčí později tuto informaci popřela.

Brabec bude na zámku Jezeří diskutovat o Aktualizaci státní energetické koncepce (ASEK), jejíž schválení vláda loni v prosinci právě kvůli Brabcovi odložila. Podle něj má být z koncepce jasné a jednoznačné, jakou variantu stát v případě prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách zvolí.

Brabec se při návštěvě Ústeckého kraje setká se zástupci vedení měst Varnsdorf, Děčín, Litvínov a Chomutov. Hovořit s nimi bude například o možnostech spolupráce s ministerstvem a Státním fondem životního prostředí ČR v oblasti dotací nebo o momentálně diskutované energetické koncepci, kterou má v červnu opět projednat vláda.

Brabec je proti těžbě uhlí za limity. Na únorovém Žofínském fóru uvedl, že hnutí ANO v současné době není pro žádnou variantu prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Pokud ale hnutí dostane argumenty, pak podpoří variantu další těžby na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, jejichž vlastníkem je polostátní Skupina ČEZ.

Minulý týden navštívil lom ČSA ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Hovořil s horníky, spolumajitelem Severní energetické Jan Dienstlem a generálním ředitelem firmy Petrem Kolmanem. „Opakuji, že v souvislosti s případným prolamováním těžebních limitů chci hovořit se všemi zainteresovanými stranami,s obcemi, s manažery těžařských společností, s odboráři i krajskou reprezentací. Na prolamování limitů jsou nejrozdílnější názory právě v okolí lomu ČSA, kde by varianty vedoucí k prolomení znamenaly zásahy do lidských obydlí,“ uvedl Mládek.