Doba čtení:1 m, 18 s
Skupina studentů z rakouské Montanuniversität v Leobenu se přijela podívat na lom Československá armáda. Foto: Vršanská uhelná

Ačkoli Uhelné safari oficiálně startuje novou sezonu až v květnu, šestice studentů z rakouské Montanuniversität v  Leobenu se do lomu podívala už v půlce dubna.

Během naší cesty jsme se rozhodli poznat Českou republiku. Jeden den jsme si vyčlenili na návštěvu Krušnohoří, abychom se seznámili s aktivními i zaniklými způsoby dobývání uhlí a rud na obou stranách česko-německé hranice,“ vysvětlili účastníci exkurze.

Čtěte také:
Příkupové depo po letech znovu ožilo
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Během třídenní návštěvy Česka zamířili ještě do Karlových Varů a Prahy. Na severu Čech je zajímaly například štoly na Božím Daru a lom Československá armáda, kde jim zasvěceně vykládal Václav Hájek, průvodce Uhelného safari. Nejprve se podívali na uhelný lom z vyhlídky, kde získali obecné informace o historii i současnosti dobývání uhlí na Mostecku, následně skupina zamířila do báňského provozu.

Podobně jako v Čechách absolvujeme následující tři dny poznávací okruh po místech bývalé a současné těžby na německé straně hranice, zajímat se budeme i o rekultivace,“ doplnili účastníci exkurze s tím, že jedna ze zastávek v Sasku povede i na partnerskou univerzitu ve Freibergu. Uhelné safari pro veřejnost zahajuje sezonu na začátku května. Většina květnových i červnových exkurzí je až na několik málo výjimek již plně obsazena. Objednávat termíny na dva prázdninovéměsíce bude opět možné od prvního června.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo