Do roka a do dne

Doba čtení:1 m, 47 s

Horní Jiřetín. Foto: Oldřich Hájek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) míří kvůli otázce těžebních limitů na Mostecko a Litvínovsko. Ve středu 18. října bude jednat se starosty, ekology i těžaři o tom, jak chce stát strategické zásoby hnědého uhlí v severních Čechách v budoucnu využít.

Do Horního Jiřetína se tak Mládek vrátí po roce. Tehdy řekl, že vláda by o limitech měla mít jasno do konce roku 2015. A vyslovil se rovněž pro konání závazného krajského referenda. Zrušení limitů by postihlo právě především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice.

Ministerstvo průmyslu pracuje ze čtyřmi variantami těžby uhlí v Ústeckém kraji. První počítá s plným zachováním limitů, které v roce 1991 zavedla vláda Petra Pitharta, druhá s prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, a třetí s prolomení limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA, kde těží společnost Severní energetická. Čtvrtá varianta počítá s plným prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic.

O prolomení či neprolomení limitů těžby hnědého uhlí vláda rozhodne nejdříve v červenci. „Do konce června musíme předložit podrobnou analýzu jednotlivých variant a jejich dopadů. Nejdříve ji projedná tripartita, pak vláda, pokud bude mít vůli rozhodnout,“ řekl v únoru Mládek.

Mládek by měl o limitech na lomu ČSA hovořit s generálním ředitelem Severní energetické Petrem Kolmanem a místopředsedou odborové organizace Lomu ČSA Jaromírem Frantou.

Jednat bude také se starostou Hory Sv. Kateřiny Lukášem Pakostou, starosty Nové Vsi a Brandova Davidem Kádnerem a Jiřím Moozem, starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem a primátorem Mostu Janem Paparegou.

Dalším tématem má být případné výjezdní zasedání vlády. Mostecký primátor totiž koncem února odeslal ministrům dopis, jímž vyzývá členy vlády včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby přijeli jednat na Mostecko o otázkách další budoucnosti regionu v souvislosti s připravovanou energetickou koncepcí. Výzvu podepsal i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Termín, který pro případné výjezdní zasedání vlády vedení Mostu navrhlo, byl stanoven na měsíc květen.

Mládek navštívil Most již počátkem ledna. Kromě setkání se starosty a primátorem si prohlédl lom Bílina. Také tehdy ministra doprovázel vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.