Do sanace po těžbě půjde 600 milionů

Nejvíce peněz poputuje do Moravskoslezského kraje. Foto: wikipedia.org Lukáš Mižoch

Na projekty sanace a rekultivace po bývalé hornické a hutnické činnosti by měly být letos vypsány veřejné zakázky v hodnotě zhruba 600 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Dnes o něm bude informována vláda.

Podle předkládací zprávy materiálu se letos počítá se zadáním šesti veřejných zakázek o předpokládané hodnotě zhruba 237,9 milionu korun pro severozápadní Čechy a pěti veřejných zakázek o předpokládané hodnotě zhruba 365,5 milionu korun pro Moravskoslezský kraj.

Čtěte také:
DEBRIV: Uhelné elektrárny loni podržely Německo
Pavlas: Baterie jsou zatím jen zajímavý pokus

Vláda v roce 2017, kdy ji vedl Bohuslav Sobotka (ČSSD), rozhodla o navýšení objemu peněz určených na řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji. Stát na ně dá 18 miliard korun, což je o tři miliardy korun více, než plánoval ve vládním usnesení z roku 2002, které do té doby platilo.

Meziresortní komise, která ekologické škody před privatizací na severu Čech řeší, do konce loňského roku posoudila, schválila a doporučila k realizaci 367 projektů. Předpokládané náklady jsou zhruba 15,3 miliardy korun. U 246 hotových projektů byly reálně vyčerpány 11,9 miliardy korun, do 24 projektů, na nichž se pracuje, stát investuje 1,1 miliardy korun.

K dofinancování realizovaných projektů je podle MPO třeba ještě 600 milionů korun. Odhad finanční částky potřebné na projekty schválené komisí a projektů schválených dosud pouze na zpracování projektové dokumentace, u kterých nebyl vybrán zhotovitel, pak činí zhruba 1,4 miliardy korun.

V Moravskoslezském kraji bylo podle ministerstva na revitalizaci reálně k dispozici 19,97 miliardy korun. Částka 21 miliard korun schválená vládou v roce 2009 byla totiž v roce 2010 snížena o miliardu Kč financováním ekologických akcí po těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem, použití dalších 30 milionů korun pak vláda v roce 2017 odsouhlasila v objektu bývalých oceláren Poldi Kladno.

Meziresortní komise pro řešení revitalizace Moravskoslezského kraje ke konci loňského roku posoudila, schválila a doporučila k realizaci 291 projektů. Předpokládané náklady jsou zhruba 20,9 miliardy korun, částka je podle resortu ale orientační. U 182 hotových projektů byly reálně vyčerpány 10,7 miliardy korun, u 29 zahájených projektů 1,8 miliardy korun. Odhad finanční částky potřebné k dofinancování dalších 76 projektů schválených meziresortní komisí, u kterých nebyl vybrán zhotovitel, činí 6,9 miliardy korun.

Projekty programů řešení ekologických škod vzniklých bývalou hornickou a hutnickou činností jsou schvalovány předmětnou meziresortní komisí. V ní mají zastoupení mimo jiné ministerstva průmyslu a obchodu, financí, životního prostředí, zemědělství, pro místní rozvoj a práce a sociálních věcí.