Doba levné elektřiny končí

Za elektřinu si připlatí domácnosti i firmy. Foto: imagio.cz

Domácnosti i firmy se musejí připravit, že za elektřinu budou platit výrazně více než dosud. Půjde o tisíce korun ročně.

Kdo si vytápí rodinný domek elektřinou, zaplatí za letošek o tři až čtyři tisíce více než loni. Zhruba o tisícovku víc si budou muset připravit i lidé, kteří používají elektřinu k běžné spotřebě v bytech.A napřesrok budou účty ještě vyšší. Na vině zdražování je prudký a setrvalý růst cen elektřiny na velkoobchodním trhu. Minulý týden překročila na burze cena za jednu megawatthodinu 50 eur a dál roste. Začátkem loňského roku přitom stejné množství stálo 30 eur, a to se zdaleka nejednalo o nejnižší ceny, uvedl deník MF Dnes.

Čtěte také:
Bohemia Energy zdraží od října elektřinu
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

Většina dodavatelů proto během léta upravila své ceníky směrem nahoru, někteří z nich výrazně.„Záleží jen na jejich strategii, v jakých etapách a v jakém načasování ke zdražení přistoupí. Obvykle se zdražuje postupně a jen část produktů,“ říká Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Většina obchodníků nakupuje komoditu postupně, vyšší ceny na burze se proto v tarifech pro zákazníky ukážou se zpožděním. Navíc silová elektřina, která odráží dění na burze, se do celkových plateb promítá necelou polovinou. Druhá složka, regulované platby, zdražuje pomaleji a celkový nárůst brzdí.

K většímu zdražení letos přistoupili zejména menší obchodníci, kteří drželi v předchozích letech při srovnání s dominantními dodavateli nižší ceny. Zatímco například ČEZ či E. ON letos zdražily v průměru do pěti procent, u některých menších dodavatelů mohou klienti zaplatit i o desetinu víc než v předchozím období.Během léta zvedli ceny dodavatelé jako Centropol, firmy ze skupiny Bohemia Energy, Armex či MND. Už dříve měnil ceny například Amper Market.

Vysoké ceny vyhovují Němcům

Oslovení obchodníci i analytici čekají, že velkoobchodní ceny elektřiny v dalších měsících dále porostou. Vzestup cen na burzách má v posledních dvou letech stejné příčiny. Je to kombinace silné poptávky s vysokými cenami uhlí. Ceny v poslední době odrážejí také skokové zdražení cen povolenky na vypouštění škodlivých emisí, která nyní stojí přes 20 eur, dvakrát víc než v lednu. „Povolenky jsou velmi nestabilní komoditou, kde nabídku a poptávku tvoří politická rozhodnutí. Trh po letech váhání dospěl k názoru, že schválené reformy v EU budou hnát ceny povolenek ještě výše,“ říká Gavor.

Nynější růst cen povolenek vyhovuje podle analytika J&T Michala Šnobra hlavně Německu. „Němci radikálně míchají karty v evropské energetice. Po jaderných zdrojích chtějí postupně uzavřít i uhelné elektrárny. A vysoká cena povolenky jim vyhovuje, protože umožňuje za tržních podmínek přechod na výrobu elektřiny ze zemního plynu,“ říká Šnobr. Podle Hany Novotné zBohemia Energy je vedle povolenek za růstem cen také vlna veder napříč Evropou, během níž stoupla spotřeba elektřiny kvůli klimatizacím a zároveň klesla výroba z větrných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme