Doba čtení:3 m, 14 s
Horníci pracující na povrchu by měli dostávat 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let. Ilustrační foto: iUHLI

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který dnes projedná vláda.

V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

Současný návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD – Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

Čtěte také:
Vodu pro Prahu už čistí pomocí uhlí
Lom Vršany si můžete prohlédnout i od Majáku

V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta,“ napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Materiál je podle něj kabinetu předkládán s rozpory třech připomínkových míst. „Ministerstvem financí ohledně zajištění navýšení rozpočtu kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu v jednotlivých letech, které ale podle předkladatele nebude přicházet zatím v úvahu v nejbližších třech až pěti letech, Úřadem vlády ohledně zkrácení připomínkového řízení bez příslušného souhlasu a Úřadem vlády ČR – odborem kompatibility, který opakovaně tvrdí, že se jedná o veřejnou podporu jednotlivých firem, u kterých jsou, respektive byli propuštění zaměstnanci zaměstnáni. Podle předkladatele se o veřejnou podporu nejedná,“ dodalo MPO.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v srpnu v rozhovoru s ČTK uvedl, že SD přestanou těžit hnědé uhlí nejpozději do roku 2038 místo dříve plánovaného roku 2050. Nevyloučil možnost, že těžba může kvůli situaci na trhu skončit ještě dříve. Mezi roky 2030 až 2035 má podle dřívějších informací skončit těžbu také Sokolovská uhelná. Společnost Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy spravuje hnědouhelnou těžební lokalitu Československá armáda (ČSA) u Litvínova. Těžba je zde omezena územními limity, proto bude ukončena pravděpodobně v roce 2024. Vršanská uhelná ze stejné skupiny pak zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě Vršany v centrální části severočeské pánve.

Vršanská uhelná disponuje zásobami uhlí až za horizont roku 2050. Trendy v energetice jdou ale jiným než uhelným směrem, a my jsme proto připraveni zajistit dostupnou a stabilní energii z uhlí do té doby, než bude k dispozici dostatek alternativních a stejně stabilních zdrojů pro zásobení českých domácností a firem. Poskytujeme tak státu čas na bezpečnou transformaci energetiky. Ostatně už současné dramatické zdražení emisní povolenek a energií potvrzuje, že to nebude jednoduchý ani rychlý proces,“ řekla ČTK mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033. Vláda v květnu vzala doporučení Uhelné komise na vědomí, o datu ale nehlasovala.

Státní příspěvek v rámci jiného nařízení dostávají také propuštění zaměstnanci černouhelné OKD. Vláda loni v listopadu rozhodla, že příspěvek těm z nich, kteří budou v příštích letech propuštěni a nepracují pod povrchem, klesne ze 7000 na 5300 korun měsíčně. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se bude i zde nadále vyplácet tři měsíce až pět let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka. Horníci, kteří pracují pod zemí, mají dále dostávat 8000 korun měsíčně.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa