Lom Vršany si můžete prohlédnout i od Majáku

Foto: Vršanská uhelná

V bezprostřední blízkosti turisty oblíbené a vyhledávané rozhledny Maják ve Strupčicích postavili zaměstnanci společnosti Rekultivace ze skupiny Sev.en Energy novou vyhlídku na lom Vršany. Vidět je odtud jak aktivní lom, tak probíhající i již dokončené rekultivace v okolí.

Novou vyhlídku jsme na tomto místě nechali vybudovat ve spolupráci s obcí zcela záměrně. Nahrazuje vyhlídku, která byla ještě donedávna umístěna u silnice mezi Bylany a Komořany. Silnice ale byla s ohledem na plánované pokračování těžby v lomu Vršany uzavřena a veřejnosti je tak už nyní nepřístupná i vyhlídka. Chtěli jsme ji proto nahradit a vybrali místo, kam míří řada turistů, tedy hned vedle rozhledny Maják ve Strupčicích, kudy vede i oblíbená cyklostezka do nedaleké Vrskmaně,“ vysvětlila Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en Energy.

Čtěte také:
Vodu pro Prahu už čistí pomocí uhlí
Austrálie s uhlím počítá

Z vyhlídky je hezký výhled do aktivní části lomu Vršany, zároveň si tu lidé mohou prohlédnout i místa, kde již těžba skončila a nahradily ji rekultivace. Zajímavé je určitě srovnání probíhajících rekultivací a již zrekultivovaných míst v okolí, kde by už jen málokdo poznal, že se tu v minulosti těžilo uhlí.

Nová vyhlídka je doplněna tabulí s informacemi o lomu Vršany. Novými informacemi byly doplněny i tabule vedle rozhledny, kde návštěvníci najdou například zajímavosti o flóře a fauně, která se v okolí Vršan vyskytuje.