Došla justici trpělivost s aktivisty?

Nejvyšší správní soud před pár dny vyhověl kasační stížnosti Vršanské uhelné a vrátil Městskému soudu v Praze k projednání spor o povolení těžby v části lomu Vršany. Nepochybně tímto rozhodnutím nepotěšil aktivisty z hnutí Kořeny. Ti celou kauzu zahájili tím, že se odvolali proti rozhodnutí Báňského úřadu, který už v roce 2010 hornickou činnost v lokalitě povolil. Městský soud aktivisty vyslyšel a rozhodnutí, kvůli údajnému porušení procesních práv protestantů, zrušil. Nyní ale dostal od nadřízeného orgánu věc na stůl znovu. Může jít o signál, že oblíbená taktika aktivistů, založená na hledání procesních kliček a nekonečném blokování všeho, co se jim znelíbí, už nebude u soudů nacházet pochopení.

Jedná se o evergreen, který znají těžaři, stavební firmy, ale třeba i společnosti zabývající se rozvojem turistického ruchu. V okamžiku, kdy se nějaký projekt nelíbí ekologickým aktivistům, začíná často nekonečný příběh námitek, odvolání a dalších procesních úkonů, které zdržují příslušná úřední řízení a leckdy i celé roky blokují tu výstavbu infrastruktury, tam zase třeba těžbu uhlí. Zřejmě nejkřiklavějším příkladem je dostavba dálnice D8 v oblasti Českého středohoří.

V minulosti se opakovaně objevily spekulace, že jde dokonce o jakousi formu vydírání a aktivisté pouze čekají na nabídku, která je přesvědčí, aby ubrali ze své zarputilosti. Ať už je na tomto šprochu pravdy trochu či nikoliv, označení profesionální protestanti už se stalo ustáleným slovním spojením. Poslední rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ale naznačuje, že zdržovací taktika se možná začne míjet účinkem a procesní kličky na miskách vah porazí skutečné argumenty. Bylo by to vítězství zdravého rozumu a koneckonců i skutečných ekologů a ochránců životního prostředí, kteří jsou dnes často nespravedlivě házeni do škatulky ekoteroristů.