Dostanou příspěvek i lidé ze Sokolovské uhelné?

Výše státního příspěvku je 5300 korun měsíčně. Vyplácen může být až pět let v závislosti na odpracované době. Ilustrační foto: iUHLI

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají získat také propuštění zaměstnanci hnědouhelné Sokolovské uhelné (SU). Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který dnes projedná kabinet. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v podkladech pro vládu uvedlo, že v SU skončí během letošního a příštího roku asi 1000 lidí.

Návrh na podporu pro propuštěné zaměstnance vedení Sokolovské uhelné vítá. „Ačkoliv jsme v uplynulých letech výrazně investovali do snížení emisí, prudký růst ceny emisních povolenek v posledních letech nám nedával jinou možnost než některé provozy zcela uzavřít,” uvedl předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná staví rodinné domy
Štěpánek pracoval v Sokolovské přes 40 let

V důsledku toho přišla o práci zhruba tisícovka zaměstnanců společnosti. Právě těm je primárně určena vládní pomoc, o které v uplynulých měsících Sokolovská uhelná jednala s premiérem Andrejem Babišem (ANO) i ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO). „Pokud vláda návrh odsouhlasí, pomoc by měla zmírnit dopady situace na naše bývalé zaměstnance,” dodal Rokos.

Dosud se výplata státní kompenzace týkala mimo jiné zaměstnanců černouhelné OKD, pracovníků z hnědouhelné lokality ČSA společnosti Severní energetická nebo zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce. Nyní se má rozšířit právě na Sokolovskou uhelnou.

Podle MPO je negativní ekonomický vývoj SU způsoben především enormním růstem cen emisních povolenek. „Jeho primárním důsledkem je odstavování tlakové (paroplynové) plynárny Vřesová a sekundárním důsledkem snižování těžby uhlí pro potřeby tohoto subjektu. V obou případech se tento vývoj negativně promítá a bude promítat do snižování počtu zaměstnanců, a to se všemi na tento stav navázanými negativními důsledky,” napsalo v předkládací zprávě materiálu pro vládu ministerstvo.

Podle resortu lze očekávat, že postupné uvolňování stávajících zaměstnanců SU z pracovního poměru se negativně promítne do nezaměstnanosti v okrese Sokolov, která je už nyní jednou z nejvyšších v ČR. „K 30. dubnu 2020 dosáhla v tomto okrese nezaměstnanost 4,97 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v Karlovarském kraji činila 4,26 procenta a v rámci celé ČR dosáhla výše 3,44 procenta,” uvedlo ministerstvo.

Bez ohledu na současnou situaci související s epidemií covid-19, v jejímž důsledku lze očekávat, že dojde k dalšímu výraznému zvýšení nezaměstnanosti, tak jen ztráta zaměstnání již uvedených zhruba 1000 osob může znamenat zvýšení nezaměstnanosti v okrese o více než jedno procento, a to až na asi 6,60 procenta,” dodalo. Navrhovaná podpora podle něj proto představuje pouze jedno z možných opatření řešení situace v regionu.

Oborový předák Josef Středula na začátku měsíce po jednání tripartity uvedl, že v hledání investorů do regionů dotčených útlumem těžby uhlí by měla být aktivní státní agentura CzechInvest. V této souvislosti zmínil právě Sokolovskou uhelnou. Ministr Havlíček podle něj na jednání možnou konkrétní aktivitu pro řešení situace konkrétně v Karlovarském kraji zmínil, detailní ale být nechtěl.

Navrhovaná úprava nařízení dále stanoví, že na státní příspěvek budou mít nadále nárok zaměstnanci Hlavní báňské záchranné stanice společnosti OKD, a to i přesto, že by do konce roku měla přejít pod státní podnik Diamo. Materiál nicméně podotýká, že v nejbližších pěti až sedmi letech se s uvolňováním zaměstnanců z této firmy nepočítá.