Předseda dozorčí rady a spolumajitel Sokolovské uhelné František Štěpánek, který minulý týden zemřel, patřil k velkým patriotům Karlovarského kraje. Byl jedním z hlavních iniciátorů podpory regionu, významných investičních i revitalizačních projektů, které přispěly k rozvoji Sokolovska i celého kraje.
Narodil se 30. června 1953 v Sokolově. Po absolvování Vysoké školy báňské v Ostravě působil od roku 1979 v provozech Sokolovské uhelné, kterými prošel od nejnižších až po nejvyšší pozice. Těžební firma je dnes největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji, loni na podzim však oznámila, že začne s postupným útlumem.
Čtěte také:
Laboratoř Sokolovské uhelné získala akreditaci
Motorkáři ze šachty přijeli pobavit hendikepované
V Sokolovské uhelné začínal jako předák. V letech 1994 až 1999 byl výrobním ředitelem, poté až do roku 2012 generálním ředitelem. Firma tehdy změnila strukturu řízení, přešla z anglosaského modelu na německý. Štěpánek se stáhl z představenstva a byl zvolen do dozorčí rady, která měla posílené pravomoci a hlavní slovo.
Štěpánek firmu v roce 2004 privatizoval spolu s Jaroslavem Rokosem a Janem Kroužeckým za 2,6 miliardy korun. S ním ale poté roky sváděl boj o jeho třicetiprocentní podíl. V roce 2015 Štěpánek s Rokosem Sokolovskou uhelnou plně ovládli. Podle serveru IHNED.cz se cena obchodu pohybovala mezi čtyřmi až pěti miliardami korun.
Podle údajů magazínu Forbes z loňského října měl Štěpánek majetek ve výši sedmi miliard korun. Investoval do regionálního fotbalu, golfu, koupaliště nebo finančně podporoval místní nemocnici. Ke Štěpánkovým koníčkům patřilo rybaření a houbaření.
Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR