Doba čtení:1 m, 15 s
Hnědouhelný lom Chabařovice těsně před jeho uzavřením v roce 1990. Vpravo stejné území v roce 2005. Foto: Stanislav Štýs

Dnešní dvojčata Stanislava Štýse zachycují hnědouhelný lom Chabařovice těsně před jeho uzavřením v roce 1990. Snímek vpravo pak charakterizuje stejné území v roce 2005. Území tohoto příměstského areálu bylo pojmenováno po hlubinném dole, který v tomto území původně těžil, jezerem Milada.

Rekultivační a další práce na území bývalého lomu dosáhly významného milníku. Koncem května bylo otevřeno pro veřejnost jezero Milada, které je nyní třetím největším jezerem v České republice. Kolem jezera se počítá s vybudováním rekreační zóny pro milovníky vodních sportů a plavání. Do budoucna se počítá také s naučnou stezkou a s cyklostezkou, která by měla mimo hlavní silnice spojovat města Ústí nad Labem a Teplice.

Jezero s rozlohou 252 hektarů se začalo napouštět v roce 2001 a napuštěno bylo v létě 2010. Tato lokalita vznikla revitalizací po těžbě hnědého uhlí a stála přes pět miliard korun. Okolo jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí a s jeho vytěžením se již v žádných plánech nepočítá.

V současné době má jezero Milada pouze status vodní plochy což znamená, že případné koupání je na vlastní nebezpečí. V okolí jezera zatím neexistuje téměř žádná infrastruktura a proto se připravují prvotní projekty na stavbu kanalizace a přístaviště.

Čtěte: Historie hlubinného dobývání v oblasti bývalého lomu Chabařovice

Mohlo by vás zajímat: Northumberlandia – rekultivace jinak

Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO

Dolní Vítkovice mají novou dominantu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa