Doba čtení:1 m, 13 s
15ab_compressed
Svah výsypky lomu Svoboda v roce 1977 a po rekultivaci v roce 2013.

Dnešní Štýsova dvojčata zachycují úspěšnou rekultivaci části výsypky lomu Svoboda u Braňan na Mostecku, na níž bylo použito zapravení deseti centimetrové vrstvy bentonitu do původní písčité výsypkové zeminy za použití půdní frézy a následného překrytí další vrstvou deseti centimetrů zvětralého bentonitu.

Bentonit je hornina vznikající zvětráváním mateční horniny z čediče. Je charakteristická vysokým obsahem jílových minerálů. Jedná se o jílovitou horninu, která má velmi dobrou sorpční vlastnost a vysokou schopnost výměny kationtů.  Typickou vlastností je že při styku s vodou intenzivně bobtná. Chemické i minerální složení horniny je velmi proměnlivé a závislé na vzniku ložiska. Nejvýznamnější částí horniny je montmorillonit, tvoří 60 až 80 procent.

Čtěte také:
Jablka nahradila uhlí
Už jste pili víno z lomu?

První ložisko bentonitu v Čechách bylo nalezeno u obce Braňany u Mostu v roce 1941. Následovala těžba a budování provozu pro úpravu bentonitu v nedalekých Libkovicích v roce 1953.  Dnes již  obec Libkovice neexistuje, protože v letech 1990 1993 ustoupila postupu státního podniku Doly Hlubina. Těžba bentonitu v Libkovicích fungovala až do roku 1969 kdy ji nahradil provoz v Obrnicích. Druhé nalezené ložisko berntonitu bylo Černý vrch, kde se těží dodnes. Mezi další významnou těžební lokalitu patří ložisko Rokle u Kadaně.

 

15a800x600_compressed
15b800x600_compressed

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa