Doba čtení:1 m, 22 s

štýs-1-4-2016_compressedPři malé troše fantazie by se tak dala popsat dnešní dvojčata Stanislava Štýse, která v rozpětí pouhých třinácti let zobrazují přeměnu svahu výsypky bývalého lomu Hrabák na park. Lom Hrabák rubal sloj v takzvaném čepirožském slojovém výběžku, který tvoří úzký pruh od Čepiroh až po mostecké krematorium.

Město Most má proti jiným oblastem jednu nespornou výhodu a tou je stále relativně velká rozloha ploch, na kterých mohou být díky rekultivacím vytvářeny lesoparky či lesy. Okolí Mostu je kolem dokola utvářeno vytěženými prostory. Velká většina z nich je přitom rekultivována na lesoparky, lesy a parky určené ke krátkodobé rekreaci.

Čtěte také:
Jablka nahradila uhlí
Už jste pili víno z lomu?

Na starší černobílé fotografii, pořízené v roce 1962, je zobrazen svah výsypky bývalého lomu Hrabák, který se nacházel v těsné blízkosti panelové zástavby nové části Mostu. Novější fotografie z roku 1975 zachycuje to samé místo již po úspěšné rekultivaci, kdy na místě výsypky vznikl park Hrabák. Na ploše dnešní přilehlé oblíbené zahrádkářské kolonie byla kdysi lesní školka, ve které se pěstovaly sazenice pro zalesňování okolních výsypek.

V současné době je postoj Mostečanů k parku, slušně řečeno, rezervovaný. Někteří v něm z obav o bezpečnost nikdy nebyli a doby, kdy v něm býval postavený cirkus, jsou dle mnohých nenávratně pryč.

štýs-8b_compressed
Svah výsypky bývalého lomu Hrabák v těsném sousedství Mostu. Foto: Stanislav Štýs
štýs-8a_compressed
Park Hrabák, založený na počátku šedesátých let minulého století na vnitřní výsypce lomu Hrabák.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště