Dostává britská elektrárna nedovolenou podporu?

Doba čtení:1 m, 37 s
foto: wikipedia Paul Glazzard

Elektrárna Drax   foto: wikipedia Paul Glazzard

Veřejnou podporu pro britskou elektrárnu Drax, jejíž některé bloky postupně začínají místo uhlí spalovat biomasu, vyšetřuje Evropská komise. Podpora, kterou Velká Británie na přeměnu elektrárny poskytuje, by totiž mohla být v rozporu s pravidly.

V dubnu minulého roku schválilo Spojené království finanční podporu konverze dalšího, v řadě již třetího z bloků elektrárny Drax na spalování čisté biomasy. Nově upravený blok má spalováním dřevěných pelet generovat až 3,6 TWh obnovitelné energie ročně, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Británie pohřbí uhlí, vsadí na plyn a jádro
V Británii zavřou poslední hlubinný důl

Evropská komise však pojala podezření, že by předpokládaná ekonomická výkonnost elektrárny mohla být podhodnocena. Změnou provozních parametrů by se výnosnost celého projektu mohla zvýšit, což by při špatném nastavení podpory mohlo vést k překompenzování. Šlo by o obdobnou situaci, jako v případě solárního boomu v České republice.

Elektrárna ročně spálí obří les

Blok s výkonem 645 MW má být uveden do provozu do roku 2027. Ročněmá spotřebovat okolo 2,4 milionů tun dřevěných pelet. Ty budou dodávány zejména ze Spojených států či zemí Jižní Ameriky.Celkově bude Drax potřebovat ročně 7,5 milionu tun biomasy, což znamená spotřebu dřeva z území o rozloze asi 12000 kilometrů čtverečních. To odpovídá území většímu, než Středočeský kraj. Takto obří poptávka by mohla pokřivit světový trh s touto komoditou. Vyšetřování má tedy mimo jiné posoudit, zda negativní efekty nemohou převážit přínosy v podobě plnění cílů EU v oblasti obnovitelných zdrojů.

Elektrárna Drax je se svým instalovaným výkonem téměř 4000 MW největší elektrárnou ve Spojeném království a produkuje asi osm procent britské spotřeby elektřiny,což by znamenalo, že po konverzi by se biomasa v Británii podílela na produkci elektřiny čtyřmi procenty. Podíl uhelných elektráren na celkové britské produkci je těsně pod 50 procenty.

Mohlo by vás zajímat:
Důl Hatfield definitivně končí
Skotové nemohou Železné lady přijít na jméno
Ekologové žalují „britský Temelín“