Dotace na kotle získá v hradeckém kraji 813 lidí

Lidé by s nákupem uhlí neměli čekat na poslední chvíli. Foto: wikipedia.org

Hradecký kraj letos uvažuje o vyhlášení menšího kola zaměřeného jen na tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Foto: wikipedia.org

Dotace na výměnu neekologických kotlů získá v Královéhradeckém kraji 813 žadatelů, průměrná výše dotace je 115.000 korun. Celkem na dotace půjde 94 milionů korun, uvedl Michal Friček z tiskového oddělení hradeckého kraje. Žádosti o dotace v takzvaném druhém kole mohli lidé podat v polovině září, celkem se sešlo 1683 žádostí.

Podle Frička kraj 142 žádostí vyřadil, protože nesplnily podmínky přidělení dotace, dalších 728 žádostí sice splnilo náležitosti, ale již na ně nezbyly peníze a jsou zařazené do takzvaného zásobníku. Žadatelé budou mít šanci získat peníze z vratek, odmítnutých nebo nevyplacených dotací.

Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotlíky dalších 20 milionů
Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech

Oproti předchozí výzvě, kdy bylo možné úspěšně žádat o podporu po dobu několika dnů, byly prostředky vyčerpány během několika hodin po spuštění příjmu žádostí. Královéhradecký kraj však již nyní pracuje na přípravě dalšího kola kotlíkových dotací v obdobném rozsahu,” uvedl krajský radní Pavel Hečko.

Podle hejtmanství by další kolo v podobném rozsahu mohlo být vyhlášeno v roce 2018. Kraj ještě letos uvažuje o vyhlášení menšího kola zaměřeného jen na tepelná čerpadla a kotle na biomasu.

Královéhradecký kraj poprvé evropské dotace na výměnu kotlů rozděloval loni v lednu, kdy 100 milionů korun rozdělil mezi 884 žadatelů. Průměrná výše udělené dotace se pohybovala kolem 113.000 korun. Do roku 2020 má být v hradeckém kraji rozděleno zhruba 600 milionů korun. Cílem dotací je snížení emisí z lokálního vytápění domácností. Peníze mohou získat lidé, kteří svůj nevyhovující kotel na tuhá paliva vymění za modernější či přejdou na vytápění plynem, biomasou nebo tepelným čerpadlem.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků