Doba čtení:2 m, 42 s
Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Přínos obnovitelných zdrojů v energetickém mixu je přitom stále marginální. Ilustrační foto: iUHLI.cz

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, byla tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Čtěte také:
Stabilita výroby z OZE je iluze
Češi žádají energetickou soběstačnost

Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom před deseti lety. Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun. Z loňské analýzy poradenské společnosti EY pro Solární asociaci současně vyplývá, že stát získává ročně konkrétně ze solární energetiky zpět zhruba polovinu roční podpory, 14,1 miliardy korun, přičemž mezi největší položky na straně příjmu státu patří solární odvody a daně právnických osob.

Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie vyplácí od roku 2013 OTE na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Letos stát přispěje dotací 27 miliard korun, příští rok má podpora ze státního rozpočtu klesnout na 20 miliard korun, vyplývá z návrhu státního rozpočtu pro rok 2022. Odhad celkové podpory POZE pro příští rok je stanoven na 48,6 miliardy korun, tj. více než loni i letos, kdy se očekává výplata 47,3 miliardy korun.

Ministr průmyslu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ale řekl, že i po plánovaném snížení dotace takzvaným zeleným zdrojům ze státního rozpočtu se příspěvek domácností ani firem se příští rok nezvýší. Pomoci má podle něj novela zákona o POZE, která je nyní ve Sněmovně, ve které jsou mechanismy pro snížení podpory pro solární elektrárny vzniklé během takzvaného solárního boomu.

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního čtvrtletí v ČR instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

V následujících letech fotovoltaických elektráren zřejmě násobně přibude. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na konci května uvedl, že Modernizační fond by mohl do roku 2030 zvýšit jejich instalovaný výkon v ČR na sedm až 14 gigawattů (tj. 7000 až 14.000 MW). Na peníze z fondu cílí mimo jiné polostátní společnost ČEZ. Firma nedávno oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest gigawattů, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Podle Brabce bude podpora na rozdíl od roku 2009 čistě investiční.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa