Doba čtení:1 m, 31 s
Termín zahájení výstavby nového bloku JE Dukovany je však stále zahalen mlhou. Foto: wikipedia.org Jiří Sedláček

Do konce týdne se má podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) dokončit bezpečnostní dotazník pro uchazeče v tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Otázky týkající se majetkové struktury či plánovaných konsorcií dostane trojice firem: severoamerický Westinghouse, francouzská EDF a korejský KHNP.

„Tento týden bych to chtěl zvládnout,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček na dotaz serveru Seznam Zprávy, kdy pošle jeho znění na Ministerstvo průmyslu a obchodu. To pak dokument předá ČEZu, který jej rozešle do světa.

Čtěte také:
Dukovany: Stát dál počítá s bezpečnostním dotazníkem
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Právě pod Hamáčkovým Ministerstvem vnitra totiž funguje skupina složená z tajných služeb a dalších expertů, kteří dohlížejí na bezpečnostní rozměr tendru. V minulosti například prosazovali právě vyloučení Rusů, ale i Číňanů ze zakázky – z obavy, že účast v tendru posílí nepřátelské aktivity ze strany těchto nespojeneckých zemí. A teď ladí finální podobu bezpečnostního dotazníku.

Dotazník měl původně prověřit především ruský Rosatom. Český stát se ale po vyloučení Rusů po kauze Vrbětice ocitl tak trochu v prekérní situaci, kdy tyto otázky na tělo posílá svým spojencům.

O Dukovany se přou i poslanci. Ve Sněmovně je tak trochu ve vzduchoprázdnu klíčový zákon o nízkouhelné energetice, který je nutnou součástí tendru – je nástrojem k zastropování ceny elektřiny. Zákon je před třetím, tedy závěrečným čtením. Opozice se do něj dlouhodobě snaží prosadit pojistku proti tomu, aby do tendru pronikli Rusové. Nyní chtějí koalice SPOLU i Pirátů a STAN vrátit zákon do druhého čtení a dostat tam silnější parlamentní kontrolu. Vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (nestr. za ANO) pro Seznam Zprávy připustil, že tzv. nízkouhlíkový zákon, známý také jako lex Dukovany, se již v tomto volebním období schválit nepodaří.