Drábová: Jádro se stavět se bude!

Jaderná elektrárna Temelín z ptačí perspektivy. Foto: ČEZ

V nepříliš vzdáleném budoucnu se dostaví obě české jaderné elektrárny – Temelín i Dukovany. Na diskusi o budoucnosti jádra v Česku to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Informaci přinesl server E15.cz.

„Nemám sice křišťálovou kouli, ale můj odhad je, že tak do deseti let uvidíme v Dukovanech a Temelíně podobné obrázky, jako jsme viděli zhruba před 20 lety při stavbě jaderné elektrárny Temelín,“ uvedla Drábová.

Podle ní celá Evropa včetně Česka nyní hřeší na to, že ji z hlediska energetiky infrastrukturně zajistily předchozí generace. „Díky tomu zatím nemáme žádné vážné starosti. Otázkou je, co ale zanecháme těm, co přijdou po nás. A pokud máme něco začít dělat, tak moc možností nemáme,“ podotkla.

Čtěte také: Lze čelit výpadkům jaderných elektráren?

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš letos v červnu řekl, že výstavba každého nového jaderného bloku v Česku bude stát řádově 120 až 150 miliard korun. I on připustil, že jako první zřejmě dojde k vyhlášení tendru na stavbu jednoho nového bloku v Dukovanech. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) serveru iUHLI.cz minulý týden řekl, že výstavbu nových bloků by měl zaplatit ČEZ.

ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Hlavním důvodem bylo neposkytnutí státní garance ze strany současné vlády. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Budoucnost jádra má souvislost také s hnědým uhlím. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) totiž navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA kvůli nejasné budoucnosti jaderné energetiky v Česku. Ministerstvo průmyslu má konkrétní způsob výstavby nových bloků v Temelíně i Dukovanech představit do konce příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí z lomu ČSA rozhodnou Dukovany