Drahošovi přispěli i lidé z kauzy MUS

Bývalý předseda Akademia věd ČR Jiří Drahoš je jedním z favoritů prezidentských voleb. Foto: jiridrahos.cz

Na kampaň prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše přispěli i lidé figurující v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS).

V roce 1999 schválila vláda Miloše Zemana privatizaci MUS do rukou společnosti Apian, který v ní dosud držel přes padesát procent. Za 46procentní státní podíl zaplatila 650 milionů, reálná hodnota podílu ale byla zhruba 3,9 miliard korun. Za privatizací ve skutečnosti stála skupina Koláček, Čmejla, Diviš, Měkota, Kraus a Klimecký, jež si peníze na zaplacení vytáhla přímo z MUS, napsal server extra.cz.

Čtěte také:
Peníze z privatizace MUS zůstanou zablokované
Vizitky obžalovaných v kauze MUS

Kauza doposud vyvrcholila vynesením nepravomocného rozsudku federálního soudu ve švýcarské Bellizoně, který vyměřil pěti českým manažerům včetně Antonína Koláčka nepodmíněné tresty odnětí svobody od 16 do 52 měsíců za podvod a praní špinavých peněz během privatizace MUS v roce 1999.

Ještě předtím však skupina kolem Koláčka, po které šla švýcarská policie, oficiálně prodala své podíly, každý za cca 2 miliardy, svým společníkům Pudilovi, Bobelovi a Dobrovskému. Jejich skupina BPD dnes provozuje solární a větrné elektrárny. A také poslala 500 tisíc korun na volební účet Jiřího Drahoše.

Mohlo by vás zajímat:
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou