Druhý blok Dukovan bude do února stát

Všechny elektrárny mají občas plánované i neplánované odstávky. Provozovatel přenosové soustavy s nimi musí počítat při plánování potřebné kapacity. Foto: wikipedia.org Jiří Sedláček

V Jaderné elektrárně Dukovany energetici podle plánu odstavili druhý výrobní blok. Při déle než dvouměsíční odstávce v něm vymění za čerstvé čtvrtinu paliva a budou dělat kontroly a servis zařízení. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu.

V Dukovanech jde o poslední odstávku v tomto roce, která bude opět probíhat za mimořádných opatření proti šíření nemoci covid-19,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Čtěte také:
Proč bude zadlužené Španělsko odstavovat jádro?
Španělsko zavře jaderné elektrárny

Při odstávkách se v areálu pohybuje až dvojnásobný počet pracovníků. Elektrárna pravidelně testuje své zaměstnance i dodavatele, při vstupu jim také měří teplotu. Možnost očkování ve stanovených termínech nabízí i na pracovišti. „I přes výrazně nadprůměrnou proočkovanost zaměstnanců obou našich jaderných elektráren jsme nastavili preventivní opatření proti šíření nákazy covid-19 na maximální míru,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

V reaktoru druhého dukovanského bloku energetici během odstávky vymění za čerstvé 90 palivových kazet. Uskuteční řadu kontrol jeho zařízení. Mezi hlavní technické investiční akce této odstávky bude podle elektrárny patřit údržba systémů kontroly a řízení a posílení měřicích obvodů parametrů důležitých při řešení havarijních stavů či oprava pláště a přepojování potrubních tras chladicí věže číslo šest.

Rozsah činností, které jsme pro tuto odstávku naplánovali, je opravdu široký. Práce budou probíhat nejen přes Vánoce, ale také v prvním měsíci nového roku,“ uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín. Podle údajů, které firma ČEZ zveřejnila v systému Market Transparency (REMIT), by měl druhý blok začít znovu dodávat elektřinu 9. února.

Dukovanská elektrárna dodává elektrický proud od roku 1985, loňská produkce byla 14,3 terawatthodiny (TWh). V tomto roce zatím Dukovany vyrobily 13,3 TWh elektřiny. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany pokrývají v součtu dvě pětiny spotřeby elektřiny v Česku.