Doba čtení:1 m, 13 s
BHP těží uhlí také v lokalitě Bowen Basin ve státě Queensland v Austrálii a to prostřednictvím společnosti BMA, kterou vlastní rovným dílem se společností Mitsubishi Development. Foto: BHP

BHP, dříve známá jako BHP Billiton , je obchodní jednotkou skupiny BHP Group Limited a BHP Group plc. Společnost byla založena v roce 1885 v izolovaném hornickém městě Broken Hill v Novém Jižním Walesu. V roce 2017 se zařadila mezi největší těžební společnosti na světě.

Firma těží měď, železnou rudu, stříbro, uhlí, hliník, mangan, nikl a uran. BHP provozuje některé z největších dolů na světě. Například brazilský důl na železnou rudu Samarco, měděný důl v Chile a tři z největších světových uhelných dolů v Austrálii a Kolumbii.

Čtěte také:
VIDEO: Australská řeka v plamenech
Australský důl bude s Číňany provozovat Glencore

Společnost před časem do značné míry opustila těžbu uhlí pro elektrárny, stále je ale největším světovým dodavatelem uhlí pro ocelárny.V roce 2016 se firma ocitla pod tlakem australských ekologických skupin, aby odešla ze všech profesních organizací, které nesplňují nároky na podporu pařížské klimatické dohody. BHP se rozhodla vystoupit ze Světové uhelné asociace (WCA), zůstala ale členem Americké obchodní komory.

Společnost byla jednou z prvních na světě, která si pro přepravu vytěžených nerostů pořídila rozsáhlou soukromou lodní flotilu, která je jednou z největších na světě.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků