Duben bude v OKD měsícem bezpečnosti

Jmenování zástupců státu je podmínkou smlouvy o úvěru ve výši 700 milionů korun. Foto: OKD

OKD chce k bezpečné práci motivovat i nad rámec schválené bezpečnostní kampaně. Foto: OKD

Vedení společnosti OKD spustilo nový motivační program pro jednotlivce, kolektivy i vedení závodů, jenž má zlepšovat stav bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a udržovat křivku úrazovosti mířící směrem dolů.

Vedení OKD vyhlásilo letošní duben měsícem bezpečnosti. Tímto krokem se rozhodlo podpořit celoroční bezpečnostní kampaň probíhající v celém revíru jak na důlních, tak povrchových pracovištích. Nastartovat změnu by měl i jednoduchý vzorec: Mimořádná aktivita a mimořádná motivace = základ pro nastartování změny trendu v oblasti BOZP, uvedl Měsíčník Horník.

Pracovní úrazy jsou dnes zbytečně drahé

Jednoduše řečeno, nemůžeme si dovolit další úrazy, neměli bychom s kým pracovat. Úrazy se navíc velmi negativně podepisují na plnění pracovních úkolů a tím pádem i chodu firmy,“ řekl vedoucí odboru řízení bezpečnosti OKD Pavel Zajíček. Tyto argumenty podepřel i čísly.

Například prostoj z důvodu šetření jediného pracovního úrazu v porubu znamenal výpadek v těžbě pohybující se okolo tisíce tun. A ztráty pouze v tržbách se počítaly v milionech korun. „Jediný registrovaný pracovní úraz v OKD v loňském roce také znamenal průměrně 136 zameškaných pracovních směn na jednoho pracovníka. Ztráty se tak zde pohybovaly v řádech statisíců korun. Mít pracovní úrazy je z lidského hlediska nežádoucí a v konečném důsledku rovněž i drahé,“ upřesnil Zajíček.

Čtěte také:
Louda odhalil Bakalova muže v OKD
Babiš: OKD má cenu v desítkách milionů

Duben byl podle něj vyhlášen měsícem bezpečnosti proto, aby se zlepšovala úroveň BOZP na veškerých pracovištích. Vytvářely se a udržovaly předpoklady ke snižování úrazovosti. „Jsme si vědomi toho, že jen bezpečně těžící firma má budoucnost. Prioritou musí být bezpečnost práce a cílem – práce bez úrazů,“ upozornil Zajíček.

Soutěže a motivace – opravdu pro všechny

OKD toho chce dosáhnout i dalšími motivačními prvky týkajícími se všech závodů, lokalit, provozů, kolektivů i jednotlivců. „Každé pracoviště se zapojí do soutěže. Hodnotit se bude minimálně dvakrát do měsíce s tím, že zaměření je stejné jako při hodnocení v Bezpečnostní kampani 2017. Pracoviště budou kontrolovat a klasifikovat technici, vedení podniku a závodů, dále technici s celozávodní a podnikovou působností. Všechny zápisy a kontrolní listy dostanou útvary BOZP, které provedou vyhodnocení průměrnou známkou,“ vysvětlil vedoucí odboru řízení bezpečnosti.

Využívány, jak upozornil, budou i ostatní existující druhy motivace pro Bezpečnostní kampaň 2017. Pokud se někomu stane pracovní úraz podléhající registraci, bude mít smůlu celý kolektiv. „Vypadává ze soutěže. Pro jednotlivce to znamená, že nebude mít možnost získat ceny – vstupenky na populární hudební festival,“ podotkl Zajíček.

Nemalý důraz se bude klást i na prevenci

Duben – měsíc bezpečnosti v OKD bude podle něj znamenat samozřejmě i prevenci. Od vyžadování a motivování k dodržování povinností a znalostí tématiky BOZP, přes ověřování řídících schopností předáků a směnových techniků, až po svolávání denních desetiminutových školení s opakováním týdenních bezpečnostních témat.

Proběhnou kontroly provozů. Od lampoven až po poslední pracoviště. Minimálně dvakrát,“ vzkázal Zajíček. Při uplatňování represe se budou upřednostňovat zkoušky z bezpečnostní tématiky, zvýší se propagace BOZP na závodech, bude „jarní“ úklid povrchových pracovišť, zaměstnancům se dostanou informace o hlavních oblastech zdrojů úrazů (chůze, pády horniny, manipulace s břemeny) i smrtelných rizicích v jejich provozech. „Soutěže a úrazovost se budou průběžně sledovat. Vyhodnocení i losování proběhne na květnových bezpečnostních aktivech,“ uzavřel Zajíček.

Mohlo by vás zajímat:
U Skotska popluje první větrná elektrárna
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů