OKD čeká měsíc bezpečnosti

Na motivační odměny kolektivů bude jen na měsíc duben vyčleněno celkem 400 tisíc korun. Foto: OKD

S cílem maximálně zlepšovat bezpečnost při práci v dolech i na povrchu šachet a co nejvíce snižovat úrazovost vyhlásilo vedení společnosti OKD na čtvrtý měsíc roku 2019 opět mimořádnou kampaň BOZP. Od letošního ledna do půlky března se totiž v revíru stalo třiašedesát evidovaných a jednatřicet registrovaných úrazů.

Úrazová četnost se oproti loňské hodnotě 7,31 změnila na 10,89. „S ohledem na přetrvávající negativní trendy v úrazovosti se musíme znovu zaměřit na chůzi a vše co s ní souvisí. Protože tato činnost je nejčastějším zdrojem pracovních úrazů a to nejen v letošním roce. Důležité také bude správně analyzovat příčiny těchto úrazů. Druhou oblastí je samozřejmě problematika, se kterou souvisí vznik mimořádné události na ČSM-Sever z 20. prosince 2018 – tedy metan v důlním pracovním prostředí,“ uvedl pro Měsíčník Horník vedoucí odboru řízení bezpečnosti OKD Pavel Zajíček.

Čtěte také:
OKD hledá zaměstnance i za hranicemi
Úpadek OKD začal prý již v roce 2006

Chůzi se věnovalo také březnové bezpečnostní poučení a dubnová kampaň na ni naváže pod heslem „Bezpečná a efektivní práce = prosperující OKD!“ Opět se v revíru plošně uskuteční kontrolní fárání na důlních či pochůzky na povrchových pracovištích, která budou hodnotit závodní dolů jednotlivých lokalit, odborní ředitelé a vybraní odborní technici (vedoucí důlně-bezpečnostních služeb, vedoucí likvidace havárie, vedoucí odboru BOZP, vedoucí větrání, vedoucí odboru geomechaniky, bezpečnostní technici i přímo lidé z odboru řízení bezpečnosti). „Každé pracoviště bude v dubnu prověřeno nejméně jedenkrát. Těmi nejlepšími se stanou kolektivy a úseky s nejmenším počtem závad, které pak budou navrženy na Statut bezpečného pracoviště,“ vysvětlil Zajíček.

Šance na úspěch v soutěži o Statuty bezpečných pracovišť mají kolektivy, jež budou nejlépe hodnoceny v jednotlivých oblastech bezpečnostních předpisů. Zvláštní vliv budou mít závady v oblasti chůze a větrání. Na motivační odměny kolektivů bude jen na měsíc duben vyčleněno celkem 400 tisíc korun. Rubáňové si mohou přijít na třicet tisíc, čelbové a ostatní kolektivy na částku dvaceti tisíc korun. „Opět cílíme i na jednotlivce! Základní vliv bude v těchto případech mít práce bez úrazu. Po ukončení dubna budou na jednotlivé lokality přiděleny lístky na hudební událost Létofest v Ostravě,“ popsal Zajíček.

Lístky budou odměnou pro jednotlivce, jež nebudou mít od počátku roku 2019 a samozřejmě ani v jeho čtvrtém měsíci registrovaný pracovní úraz, neomluvenou směnu ani záznam v bezpečnostní kartě a odpracují více než osmdesát procent směn. „Počty lístků pro jednotlivé lokality budou přiděleny podle počtu zaměstnanců. O způsobu a počtu rozdělení přidělených lístků na lokality rozhodne vedení OKD. Máme jich k dispozici přes pět stovek, počítáme s tím, že ho dostane výherce i pro svou partnerku,“ řekl vedoucí odboru řízení bezpečnosti.

Proběhne i losování majitelů 290 kusů příručních hasicích přístrojů. Ty OKD rozdá poprvé za leden až březen v rámci kampaně Bezpečně i doma. Kritériem pro zařazení do osudí je pracovat v prvním kvartále 2019 bez registrovaného úrazu i záznamu v bezpečnostní kartě a odpracovat více než šedesát procent plánovaných směn.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme