Dukovany dokončily opravy v 2. bloku

Dukovanská jaderná elektrárna pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Foto: wikipedia.org Frettie

Energetici v jaderné elektrárně v Dukovanech dokončili opravy parogenerátoru číslo šest u odstaveného druhého bloku. Druhý blok odstavený v červnu kvůli závadě parogenerátoru by mohl energii do sítě znovu dodávat 21. července. Uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Parogenerátor měl podle Bezděka zeslabené stěny u několika teplosměnných trubiček. „Odstavení bloku jsme využili pro kontrolu dalších zařízení, stejné kontroly a preventivní opravy jsme provedli u parogenerátoru číslo dvě, který má shodný cyklus údržby jako parogenerátor číslo 6,“ řekl Bezděk.

Čtěte také:
Vláda chce dostavět v Dukovanech jeden blok
Další jaderný průšvih ve Francii

Na závadu jednoho ze šesti parogenerátorů, které se starají o předávání tepla z primárního do sekundárního okruhu, upozornily testy při zprovozňování druhého bloku po pravidelné odstávce, energetici proto tento blok 24. června znovu odstavili. Zbývající tři bloky Dukovan fungují. Dukovanská jaderná elektrárna pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

Plánovaná odstávka druhého bloku začala 17. května. Energetici při ní vyměnili pětinu paliva a zmodernizovali část zařízení. Blok připojili k přenosové soustavě 23. června. O den později ale zvyšování výkonu přerušili, protože u jednoho z parogenerátorů zjistili odchylku od očekávaných provozních parametrů. Další dva dny byly potřeba na vychlazení bloku před zahájením montážních prací. „Ukončení všech prací a výsledky závěrečných kontrol očekáváme do konce tohoto týdne,“ řekl dnes Bezděk.

Dukovanská elektrárna je v provozu od roku 1985, loni dodala 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje