Doba čtení:1 m, 10 s
Jáma dolu Centrum mezi Mostem a Horním Jiřetínem se začala hloubit v roce 1888. Foto: iUHLI

Před pěti lety skončila v Česku éra hlubinného dobývání hnědého uhlí. Posledním dolem, kde se těžilo hnědé uhlí hlubinným dobýváním, byl Centrum na Mostecku. Poslední vůz uhlí z něj havíři vyvezli z hloubky 160 metrů za zvuku hornické hymny hodinu po poledni 1. dubna 2016.

O uzavření dolu rozhodla vláda v roce 1994. Společnost Severní energetická, která důl provozovala, jeho životnost uměle prodlužovala kvůli zachování know-how až do usnesení vlády o limitech těžby v roce 2015. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) tehdy rozhodl o zachování limitů těžby na nedalekém dole ČSA a o jejich prolomení jen na dole Bílina, kde těží Severočeské doly. „Provoz byl na Centru ekonomicky dlouhodobě neúnosný,“ uvedl k tomu spolumajitel společnosti Severní energetická Jan Dienstl.

Čtěte také:
Psovodi využili Centrumku jako trenažér
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Jáma dolu Centrum mezi Mostem a Horním Jiřetínem se začala hloubit v roce 1888. V padesátých letech minulého století byl významně rozšířen a vzniklo zde mnoho nových nadzemních objektů. V devadesátých letech byl důl spolu s několika dalšími zařazen do útlumového programu Mostecké uhelné. Nyní je na místě několik památkově chráněných objektů z osmdesátých let 19. století a z padesátých let 20. století – jámové budovy, těžní věže, koupelny, správní budova, povrchové zásobníky, třídírna, strojovna a dílny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa