Psovodi využili Centrumku jako trenažér

Kynologická skupina Centrum by ráda do budoucna rozšířila spolupráci i s báňskými záchranáři, protože někteří z jejich psů umí vyhledávat osoby i v hlubině. Foto: iUHLI

Do areálu dnes už bývalého hlubinného dolu Centrum se v polovině října nastěhovali na tři dny záchranáři se psy. Účastnili se mezinárodního soustředění kynologických brigád.

Sešli se zde kynologické brigády z Česka, ale také horští záchranáři a hasiči se psy z Polska. Zhruba sedmdesát lidí s přibližně sedmi desítkami psů, z nichž menší část tvořili profesionálové a zbytek byli amatérští kynologičtí záchranáři,“ uvedl Miroslav Fencl z pořádající Záchranné kynologické skupiny Centrum, která dostala jméno podle hlubinného dolu, kde se podobné setkání konalo poprvé před třemi roky.

Čtěte také:
Velikonoční požár na Centrumce vyvolal paniku
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Psovodi se střídali na sedmi stanovištích, kde vyhledávali osoby zavalené v sutinách zřícené budovy, pátrali po lidech v prostorách bývalého krytu CO v naprosté tmě nebo trénovali slaňování z těžní věže, ať už sami nebo se psy. Na jejich výkony dohlíželi certifikovaní záchranáři. „Na jednotlivých pracovištích vše probíhá formou hry. Zároveň ale při vyhledávání nelze pracovat celý den. Čich, který psi využívají, může být tímto extrémním způsobem zatěžován maximálně hodinu,“ připomněl Fencl.

Velké poděkování patří skupině Sev.en Energy a Dolu Kohinoor, že nám umožnili využít v podstatě celý areál dolu Centrum. Snažíme se záchranáře zvát do prostředí, která pro ně nejsou obvyklá a bývalý hlubinný důl je ideální,“ poznamenal Fencl. Kynologická skupina Centrum by ráda do budoucna rozšířila spolupráci i s báňskými záchranáři, protože někteří z jejich psů umí vyhledávat osoby i v hlubině. Dokonce je schopen přes zával rozpoznat, zda je hledaná osoba ještě naživu. Kynologičtí záchranáři si své schopnosti v hlubině mohli ověřit během prázdnin v rámci mosteckého soustředění, kdy se vydali k hlubinářům na lokalitu Československá armáda.

Běžně spolupracujeme s denními stacionáři pro seniory a postižené, protože v poslední době přibývá případů ztracených osob z těchto skupin obyvatelstva. Když se pokusíme poznat, jak žijí a přemýšlejí, může nám to výrazně pomoci při skutečných pátracích akcích,“ vysvětlil vedoucí. Důl Centrum byl posledním hnědouhelným hlubinným dolem v Česku, těžba skončila v roce 2016 po téměř 130 letech provozu. Areál byl nabídnut k prodeji, ovšem vzhledem k tomu, že jeho významná část je památkově chráněna, nedaří se najít zájemce. Důl Kohinoor proto i nadále provádí nezbytnou správu a údržbu a výjimečně se zde pořádají akce, jako je třeba soustředění psích záchranářů.

Mohlo by vás zajímat: