Doba čtení:1 m, 42 s
Sprinterský fenomén má nyní i svou věž. FOTO: Jiří Zerzáň
Sprinterský fenomén má nyní i svou věž. Zdroj: www.vitkovice.cz

 

Fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt osobně pokřtil nástavbu Vysoké pece č. 1 v  Dolních Vítkovicích. Stavba, která ční nad historickým areálem, symbolizuje někdejší oheň z vysoké pece. Nástavba, která pochází z dílny architekta Josefa Pleskota, se jmenuje po svém kmotrovi – Bolt Tower.

Sdružení Dolní oblast Vítkovice vyhlásilo soutěž o název nově otevřené nástavby Vysoké pece č. 1. začátkem dubna. Zájem o ni byl obrovský a lidé zaslali více než tisíc návrhů. Soutěž pak byla v druhé polovině května ukončena a z nepřeberného množství námětů vybralo sdružení vítězný název Daniela Hladkého „Bolt Tower“.

„Nejprve jsem hledal symbol, který by plně charakterizoval novou nadstavbu a přitom se dal ztotožnit s celou stavbou. Po chvíli uvažování jsem se dostal ke geometrickým tvarům a slovu šroub, které mi hned přišlo zdravě drzé. Jakmile jsem si uvědomil anglický ekvivalent bolt, hned mě v kontextu se Zlatou tretrou napadlo, že to je skoro znamení, a poslal jsem název do soutěže,“ řekl autor vítězného názvu Daniel Hladký.


Jakmile zástupci sdružení jistili, že mezi návrhy veřejnosti na název nové nástavby Vysoké pece č. 1 je „bolt“, okamžitě si spojili anglický výraz pro šroub se jménem slavného jamajského atleta Usaina Bolta, který si svůj jediný start v první části sezóny v Evropě naplánoval právě na nedávno proběhnuvší Zlaté tretře v Ostravě. Dva dny před startem na atletickém mítinku, pak Usain Bolt stejnojmennou „věž“ také pokřtil.

ČTĚTE DALŠÍ: Dolní Vítkovice mají novou dominantu

„Je to pro nás obrovská radost. Ani jsme nedoufali, že se v tak krátkém čase spojíme s manažerem natolik významného atleta a že nám vyjde vstříc. Jsme doslova nadšení,“ uvedl ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

O výběru názvu nástavby VP 1podle Koudely nemohlo být pochyb. Mezi více než tisíci návrhy se naprosto vymykal. Některé jiné názvy se několikrát opakovaly, například Skleněnka, Pecka nebo Rubikon. „Ale návrh na Bolt Tower byl jen jeden,“ zdůraznil Koudela.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa