Doba čtení:2 m, 5 s
Důl Františka, který dosahoval hloubky téměř 900 metrů, byl prvním z likvidovaných po roce 1989. Foto: wikipedia.org

Havíři, kteří sfárali 8. června 1860 do dolu Františka v Padochově na Brněnsku na ranní směnu, se už nikdy nevrátili. Největší důlní neštěstí v Rosicko-oslavanské pánvi, při němž zahynulo 53 havířů po výbuchu metanu, dnes už nemá co připomínat kromě pomníku na oslavanském hřbitově. Důl je zasypaný, těžní věž odstřelená a v bývalém areálu dolu fungují firmy včetně pivovaru.

Zůstal ještě také cihlový komín, řekla ČTK Halka Horká, která se stará o propagaci mikroregionu Kahan. Kdo by se chtěl podívat na místo, kde se neštěstí událo, musel by do pivovaru. Pod zem už se však dostat nelze. „Začátkem roku 1992 byla jáma zasypaná hlušinou a zakryta betonovou deskou. Jak si hlušina sedala, bylo potřeba jámu v roce 1995 dosypat, protože deska poklesla za tu dobu o 80 metrů,” uvedla Horká. Těžní věž byla odstřelena na konci roku 1997.

Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Přestože od neštěstí v roce 1860 se v revíru těžilo dalších 130 let, větší už se v celém revíru nikdy nestalo. Tehdejší smrt havířů šla na vrub neexistujícímu systému záchrany. Až po tragédii se začalo řešit, jak zlepšit bezpečnost havířů, a první dýchací přístroje se objevily v dole po roce 1860. „A až na konci 19. století se začaly tvořit party záchranářů-dobrovolníků a teprve po roce 1945 dostali záchranáři jasný systém. Bylo to potřeba. Zdejší doly patřily k těm, kde bylo nebezpečí výronu třaskavých plynů největší, o čemž svědčí dlouhý seznam důlních neštěstí,” uvedla Horká.

Po neštěstí vznikl také v Oslavanech důl Kukla, který byl zaražen jako větrací jáma pro důl Františka. Po roce 1913, kdy se Kukla stala v souvislosti s výstavbou oslavanské elektrárny hlavním a centrálním dolem jižní části uhelné oblasti, si doly role vyměnily. Jako větrací sloužil důl Františka později i pro zbýšovský důl Jindřich II.

Důl Františka, který dosahoval hloubky téměř 900 metrů, byl prvním z likvidovaných po roce 1989. Těžba v náročných podmínkách a velké hloubce byla tehdy silně ztrátová. Ostatní doly však Františku dlouho nepřečkaly a v roce 1992 skončila těžba na Rosicku definitivně. Technických památek na intenzivní těžbu, která trvala zhruba 240 let, mnoho nezbylo. Je to těžní věž dolu Simson ve Zbýšově, u které vzniká replika štoly, těžní věž dolu Kukla v Oslavanech, kolem které je zábavní park Permonium, a ústí dědičné štoly v Oslavanech.