
Během podzimního průzkumu středověkého dolu Jeroným u Krásna na Sokolovsku, který se v květnu po zimní přestávce otevřel návštěvníkům, čekala na odborníky senzace, kterou odtajnili až nyní. V areálu totiž nalezli další stará důlní díla. Zatím je viděli jen čtyři lidé. Napsala Mladá fronta DNES.
Čistě náhodou našli průzkumníci další zhruba 300 metrů dlouhé prostory. Nacházejí se nejspíš mezi prohlídkovou trasou a nově zmapovanými chodbami.
„Zatím v nich byli jen čtyři lidé. Jsou tam nenarušené stopy po těžební činnosti, zachované podlahy komor a kamenné lávky. Existují z nich nějaké archeologické nálezy, které ještě čeká analýza. Podle předběžných závěrů ale posouvají počátek zdejší těžby do 15. století,“ uvedl Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov, které památku spravuje.
Čtyřčlenný tým se do neprobádaných míst Jeronýmu dostal takzvanou plazivkou, tedy velmi úzkou chodbou, která je dlouhá 12 metrů. Když do ní vstoupili, vůbec netušili, že právě objevují nové prostory. Muzeum se snaží na zpřístupnění získat peníze.
Podle Runda šlo s největší pravděpodobností o průzkumnou chodbu, kterou se tehdejší horníci prokopali do zcela jiné části dolu ke svým kolegům. Obě nové části díla zatím nejsou přístupné, ale sokolovské muzeum dělá všechno proto, aby na jejich zmapování a odhalení získalo peníze.
Jeroným si svá tajemství před lidmi zachovává zejména kvůli požáru dnes již neexistujícího horního města Čistá, které se nacházelo v jeho sousedství. Roku 1772 plameny zachvátily tamní archiv a zničily mapové podklady o dolu. Nejstarší tak pocházejí až z 19. století a v té době se již o nově objevovaných chodbách nevědělo.