„Dunkel“, znamená temné, a „Flaute“, bezvětří. Jde o počasí, které je běžné pro toto roční období, a které je současně noční můrou pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Dunkelflaute vyhnalo v posledních týdnech ceny elektřiny do extrémních výšin. V budoucnu může ale přinést ještě mnohem větší průšvih.
Ceny elektřiny na spotovém trhu atakují tisíciarovou hranici za megawatthodinu. Je to extrém, který vyráží dech. Ve skutečnosti ale zase nic tak strašného neznamená, protože na spotovém trhu většina lidí ani firem elektřinu nenakupuje. Nutno ovšem dodat, že o úplný průšvih nejde pouze prozatím. Proč?
Evropa i přes řadu let trvající energetickou politiku, která je založena na dekarbonizaci a projevuje se zejména vypínáním řiditelných zdrojů a jejich náhradu převážně zdroji neřiditelnými, stále ještě víceméně má dostatek energetických kapacit i v případě problémů.
Reálně se to projevuje tak, že bezvětří sice krátkodobě vyžene cenu elektřiny nahoru, ale stále je jí jak vyrobit a poslat. Například do Německa, které v minulých dnech dováželo, odkud jen mohlo. Hodně i z Česka, tedy primárně z uhelných a jaderných elektráren.
Už za pár let ale může být situace úplně jiná. Česko se má brzy stát z vývozce elektřiny zemí závislou na dovozu. Brzy se totiž přestane rentovat provoz uhelných elektráren. Pokud stát nenajde řešení, jak udržet tyto elektrárny v chodu, měli bychom se začít dunkelflaute opravdu bát. V tom okamžiku totiž do Německa žádnou elektřinu nebudeme schopni vyvézt. Naopak, budeme ji, stejně jako Německo a další země, sami zoufale shánět.
Zemí, které budou schopny nějakou elektřinu vyvézt, bude minimum. Zoufalých zájemců naopak nejspíš přehršel. V lepším případě se tak rozhoří cenová válka. V tom horším proud prostě nebude v dostatečném množství. A to možná i několik dní či dokonce týdnů v kuse. Asi všichni si dovedeme představit, jaké problémy by to mohlo přinést. Nejspíš by muselo dojít k nucenému vypínání velkých odběratelů, tedy zejména energeticky náročných průmyslových podniků
Z tohoto úhlu pohledu vypadá až neuvěřitelně, že stát počítá s významným dovozem elektřiny i v návrzích svých strategických dokumentů. V zimě, která je nejkritičtějším obdobím, kdy máme nejvyšší spotřebu a současně dramaticky klesá výroba z OZE, může jít až o desítky procent elektřiny, kterou budeme muset dovézt. A právě v zimě pravidelně nastává dunkelflaute.