Doba čtení:2 m, 2 s
Předseda představenstva České energetické přenosové soustavy (ČEPS) Martin Durčák varuje, že nám v příštích letech hrozí nedostatek elektrické energie. Foto: ČEPS

Česká republika se během několika pravděpodobně stane závislou na dovozu elektrické energie. Ve střednědobém horizontu podle některých scénářů už ani import nemusí na pokrývání energetických potřeb Česka stačit. Důvodem může být chybějící elektřina v Evropě i nedostatečná přenosová evropská kapacita.

V pořadu Zelená ekonomika na serveru Info.cz to řekl předseda představenstva České energetické přenosové soustavy (ČEPS) Martin Durčák.

Namísto čistého vývozce se podle něj Česká republika už brzy stane čistým dovozcem elektrické energie. Mohlo by k tomu dojít už okolo roku 2025 a od té doby se Česko stane na dovozu energie závislé. Co bude dál, ukazují některé scénáře ČEPSu, přičemž některé z nich ukazují, že v roce 2040 by energetickou spotřebu Česka nemusela pokrývat ani vlastní výroba v kombinaci s dovozem.

Čtěte také:
Do poloviny století se bez fosilních paliv neobejdeme
Kvůli nedostatku materiálu budou zdražovat stavby

„Růst spotřeby energie je dán tím, že Česko sice bude na jednu stranu šetřit a zateplovat, na straně druhé tu budeme mít nové ´spotřebitele´ – elektromobilitu či rozmach tepelných čerpadel. Celkově tak spotřebou porosteme přibližně o 1,5 až 2 procenta ročně a na 78 TWh za rok tak dosáhneme v roce 2040,“ uvedl Durčák. Česko přitom podle jeho slov není v Evropě výjimkou – s nárůstem se potýkají všechny státy včetně šetrného Německa, jak vyplývá z podkladové studie EY, ze které vychází i ČEPS.

V tom, jak se bude vyvíjet energetická soběstačnost Česka, bude hrát roli i do jaké míry se podaří nahradit energetické zdroje po ústupu od uhlí. O konkrétním roce, kdy by k němu mělo dojít, přitom stále ještě nebylo rozhodnuto. ČEPS pro takzvanou Uhelnou komisi zpracovává různé scénáře pro jednotlivé roky. „Původně jsme začali pracovat na třech scénářích, postupně se to rozšiřuje. Nyní máme vypracovaných asi 40 různých scénářů, které začínají už u roku 2025,“ vysvětlil Durčák.

Připomíná přitom, že je nutné posuzovat všechny aspekty a rizika transformace. „Nedá se ukazovat jen na jednu stranu mince, tedy že je něco technicky proveditelné, je třeba říkat i to, kolik by to stálo peněz a jaká by to přineslo rizika. Takže pokud někdo říká, že rok 2033 bude fungovat – tak ano, nám technicky fungují i roky 2030, nebo dokonce rok 2029. Ovšem za jakou cenu?,“ zdůraznil Durčák.

Na rozhovor s Martinem Durčákem se můžete podívat zde.