Dvousetmetrový komín v Počeradech je po opravě

Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala Vršanská uhelná od společnosti ČEZ a plánuje investovat miliardy korun do její ekologizace a modernizace. Foto: wikipedia.org Felix Abraham

Elektrárna Počerady, kterou od společnosti ČEZ koupila skupina Sev.en Energy, prochází rekonstrukcí. Opravy probíhají na bloku 6, ale během podzimu se opravoval také zdejší dvousetmetrový komín K3. O jeho opravě se rozhodlo již loni s tím, že letos bude realizována.

Na základě technické zprávy a diagnostiky o stavu komína jsme provedli lokální sanaci vnějšího povrchu železobetonového dříku komínu, lokální nátěr vnějšího povrchu železobetonového dříku, obnovení denního leteckého značení, lokální nátěr vnějšího žebříku a výměnu kompenzátoru v hlavě komínu,“ vyjmenoval jednotlivé části opravy Petr Kožíšek, vedoucí oddělení péče o zařízení – společné technologie a stavební Elektrárny Počerady.

Čtěte také:
Biouhel se předvede na vršanských výsypkách
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Oprava nebyla jednoduchá, protože komín číslo 3 je svázaný s provozem bloků 2, 3 a 4, takže práce uvnitř komínu bylo možné provést jen při odstávce zmíněných bloků. To se podařilo během celozávodní odstávky elektrárny, opravy vnější části se následně prováděly už za provozu.
Oprava vnější části se navíc musela koordinovat s výstavbou nových měřicích jednotek EMON, která probíhala pod komínem. Byl zde proto kladen velký důraz na bezpečnost a dodržování striktních podmínek v rámci bezpečnostního pásma, které v případě oprav komína tvoří dvacet metrů,“ doplnil vedoucí s tím, že velmi důležitou roli hrají při opravách i povětrnostní podmínky. „Práce byly úspěšně dokončeny v říjnu, odstranili jsme požadované závady a komín je dnes již plně funkční. Velký dík patří technologovi POZ Jaroslavu Krejčíkovi, který za Elektrárnu Počerady opravy řídil,“ uzavřel Kožíšek.