E.ON hlásí miliardové zisky

Společnost E.ON Energie dodává elektřinu a zemní plyn koncovým zákazníkům v Česku. V elektřině je druhým, u plynu čtvrtým největším hráčem na trhu. Ilustrační foto: wikipedia.org

Dvě klíčové společnosti skupiny E.ON ČR, firmy EG.D a E.ON Energie, měly loni v součtu zisk po zdanění 5,03 miliardy korun. Zisk obou společností meziročně stoupl zhruba o 500 milionů. Firma EG.D, dříve E.ON Distribuce, má za sebou loni rekordní investice.

Díky včasným interním opatřením se nám podařilo rozsah epidemie v naší společnosti i v české skupině E.ON udržet pod kontrolou a zabránit komunitnímu přenosu (koronaviru). Díky úsilí našich zaměstnanců se nám podařilo splnit plánované ekonomické výsledky. V roce 2020 jsme dokončili jednání s Energetickým regulačním úřadem o podmínkách páté regulační periody. Vyjednali jsme pro nás akceptovatelné podmínky, a nastavili si tak stabilní ekonomický rámec pro podnikání na dalších pět let,“ uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva EG.D Zdeněk Bauer.

Čtěte také:
Rakušan: Uhlí nejde jednoduše nahradit pomocí OZE
Matušovská: Od uhlí nesmíme utéct zbrkle

Tržby z prodeje výrobků a služeb firmě loni meziročně vzrostly o pět procent na 20,5 miliardy korun. Provozní zisk stoupl o 12 procent na 4,2 miliardy, čistý zisk EG.D o téměř 11 procent na 3,5 miliardy. Do roku 2025 chce firma investovat přes 31 miliard Kč, do rozvoden, vedení napětí i chytrých technologií. EG.D vlastní a provozuje rozvodnou síť v jižních Čechách a na jižní Moravě, v Jihočeském kraji jí patří také síť plynovodů.

Společnost E.ON Energie dodává elektřinu a zemní plyn koncovým zákazníkům v Česku. V elektřině je podle Ekonomického deníku druhým, u plynu čtvrtým největším hráčem na trhu. Loni zvýšil tržby o 2,5 procenta na 50,8 miliardy korun a čistý zisk o 11,4 procenta na 1,47 miliardy korun. Koncovým spotřebitelům loni dodala 10,3 terawatthodin (TWh) elektrické energie a 7,7 TWh zemního plynu.

Česká energetická skupina E.ON má asi 3500 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66 000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,1 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 110.000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta.